YAZARLARIMIZ
Ertuğrul Tuncer
Yeminli Mali Müşavir
Köker YMM Bağımsız Denetim A.Ş.
etuncer@kokerymm.comBeyanname Verme Süresi İle Ödeme Süresi Eşitlendi

Bilindiği gibi, vergi uygulamasında, periyodik beyanname verilen durumlarda, beyanname verme süresi ile beyan edilen verginin son ödeme tarihi yani ödeme süresi arasında birkaç günlük süre bulunmaktaydı. Örneğin, bir ayın 24. Günü sonuna  kadar verilen KDV beyannamesinde yer alan “ödenecek vergi”nin,  iki gün sonrasına kadar (dolayısıyla 26. Günün sonuna kadar) ödenmesi gerekmekteydi.

Bu uygulama, 2000’li yılların başındaki iletişim ve teknolojik olanaklar nedeniyle getirilmişti. Bu yıllarda, beyannamelerin elektronik ortamda kabulü ile tahsilatın banka sistemi üzerinden yapılmasına karar verildiğinde, Gelir İdaresinin otomasyon olanakları çerçevesinde,  önce beyannamelerin alınıp bir iki gün içinde tahakkuk listelerinin hazırlanması ve bu listelerin tahsilata yetkili bankalara aktarılması gerekmekteydi. Bankalar üzerinden yapılacak ödemeler,  bu listeler kendi sistemlerine yüklendikten sonra yapılabilecekti.

Ancak, geçen zaman içerisinde otomasyon ve iletişim  teknolojisinde gelişim o kadar hızlı oldu ki, beyanname verilmesiyle tahakkuk listelerinin oluşturulması, bunların bankacılık sistemine entegrasyonu son derece kolay hale geldi. Artık, tahakkuk verilebilmesi için süre tanınmasına gerek kalmamıştı.

Öte yandan,  VUK’na eklenen Mükerrer 28. Madde ile Gelir İdaresine, tahsilat  ve beyanname verme sürelerini  değiştirebilmek ve  bir aya kadar uzatabilmek konusunda  verilen yetki çerçevesinde,  zaman zaman beyanname verme sürelerinin son günü ödeme süresinin sonuna kadar uzatılmaktaydı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Usul Kanununun mükerrer 28 inci maddesindeki bu yetkiye dayanarak,  1 Nisan 2019 tarihinden itibaren verilmesi gereken bazı vergi beyannamelerinin verilme sürelerinin yeni bir belirleme yapılıncaya kadar uzatılmasına karar vermiştir.  

VUK 115 No.lu Sirküler ile getirilen bu uygulamanın, yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar geçerli olacağı belirtilmekteyse de uygulamanın daha sonra  değiştirileceğini sanmıyoruz.

Bu uygulamada dönemin değil, beyanname verme süresinin 1 Nisan 2019 tarihinden sonraya gelmesi önem taşımaktadır. Dolayısıyla Mart 2019 dönemine ait olup Nisan 2019 ayı içinde verilecek beyannamelerin de verilme süresi ödeme süresi ile eşitlenmiş olacaktır.

Buna göre 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren verilmesi gereken Muhtasar, Damga Vergisi, Katma Değer Vergisi, Kurumlar Vergisi, Yıllık Gelir Vergisi ve Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme süreleri tek seferde ödenen vergilerde ödeme süresinin, taksitle ödenen vergilerde ise ilk taksit ödeme süresinin son günü bitimine kadar uzatılmıştır.

Yeni oluşan durumda beyanname türleri itibarıyla beyanname verme ve ödeme süreleri aşağıdaki gibi olacaktır.

Beyanname Türü

Beyanname verilme zamanı

Ödeme zamanı

Muhtasar

Takip eden ayın 26’sı

Takip eden ayın 26’sı

Damga Vergisi

Takip eden ayın 26’sı

Takip eden ayın 26’sı

Katma Değer Vergisi

Takip eden ayın 26’sı

Takip eden ayın 26’sı

Yıllık Gelir Vergisi (Basit Usul)

Şubat Ayının son günü

Şubat Ayının son günü

Yıllık Gelir Vergisi

Mart Ayının son günü

Mart Ayının son günü

Kurumlar Vergisi

Nisan Ayının son günü

Nisan Ayının son günü

Geçici Vergi 1. Dönem

17 Mayıs

17 Mayıs

Geçici Vergi 2. Dönem

17 Ağustos

17 Ağustos

Geçici Vergi 3. Dönem

17 Kasım

17 Kasım

Geçici Vergi 4. Dönem

17 Şubat

17 Şubat

Öte yandan, kendilerine özel hesap dönemi tayin edilen mükellefler de 1 Nisan 2019 tarihinden sonraki günlerde  verilecek   beyannamelerini   ödeme süresinin son gününe kadar verebileceklerdir.

08.04.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM