YAZARLARIMIZ
Ersin Umdu
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
E.SGK Müfettişi
Bilim Uzmanı
umduersin@gmail.comMevsimlik Sözleşme İle Çalışan İşçiler Uzatma Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücretsiz İzin Desteğinden Yararlanmayacak Mı?

Ülkemizde turizm sektöründe bilhassa Akdeniz ve Ege’de genel olarak 1 mayıs-31 ekim sezon olarak adlandırılır. Bu süre zarfında otel doluluk oranları %100 civarında olur. Bu sebeple de oteller bu dönemlerde çalıştırmak zorunda kaldıkları işçilerle mevsimlik sözleşme imzalarlar. Bu uygulama öteden beri gelen bir uygulamadır. Mevsimlik sözleşme ile çalıştırılan sözleşmede belirtilen işçiler mevsimlik dönem aralığına göre sezon başında işe alınır sezon bitince de “19- mevsim bitimi” sebebi ile sigortalı işten ayrılış bildirgesi verilir. İşçinin sezon sonrası kalan süredeki iş akdi askıdadır. Ancak işçi sezon sonu itibariyle gelecek sezonda yeniden çalıştırılmayacaksa işten ayrılış bildirgesindeki fesh kodu “4-Belirsiz süreli İş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi” ile yapılır.

COVİD19 virüs salgını sebebi ile çalışma hayatında uygulamaya konulan ve mart ayından beridir uygulanan kısa çalışma ve 17 nisandan beridir uygulanan nakdi ücretsiz izin desteği 27 ekimde yayınlanan 3134 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 2 ay süre uzatıldı. Ancak İŞKUR, mevsimlik sözleşme ile çalışan işçiler için uzatma kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücretsiz izin desteği ile ilgili olumsuz görüşü var.  İŞKUR müdürlüklerine “SGK kayıtlarında "19-Mevsim Bitimi" veya diğer gerekçelerle çıkış yapılmak suretiyle hizmet akdinin askıya alma işlemi yapılması halinde hem kısa çalışma ödeneği ve hem de nakdi ücret desteği ödemeleri yapılamayacaktır.” Şeklinde talimat gönderildiğinden dolayı şu an için mevsimlik sözleşme ile çalışan işçilerin uzatma kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücretsiz izin desteği kapsam dışında bırakılmışlardır.

Bu sorun ile ilgili olarak İŞKUR, Bakanlık ile bir çözüm oluşturmak için görüşmeler yapıyormuş. Zaten sezon döneminde olağan iş potansiyeli olmadığı için gerekli kazancı sağlayamayan mevsimlik iş sözleşmesi ile çalışan personelin mağdur edilmemesi için umarım bu senenin özel durumundan dolayı mevsimlik iş sözleşmesi ile çalışan işçilerin uzatma kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücretsiz izin desteğinden yararlanabilmeleri için çözüm üretilir.

Aslında bu bağlamda çözüm basit gibi… 2020-2021 sezonuna özel olarak mevsimlik iş sözleşmesi ile çalışan personelin iş akitleri sezon sonu olsa bile "19-Mevsim Bitimi" ile sonlandırılmasa ve sözleşme aktif olarak kalsa ve bu şekilde uzatma kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücretsiz izin desteğinden yararlanabilmeleri imkanı verilebilir.

02.11.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM