YAZARLARIMIZ
Erkan Kipik
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
malimusavirerkankipik@gmail.comİşletmelerde Finansal Riskler Nelerdir, Neler Yapılabilir?

İşletmelerin gelişen dünya ve ekonomik ve siyasi dalganmalara paralel olarak mevcut riskleri her geçen gün artmaktadır. Bazıları ölçülebilir riskler bazıları olağandışı risklerdir. O yüzden işletmeler  mali disiplin olan Bütçe yaparken revize toplantılarını ve tüm değişkenleri iyi hesaplamalı ve öngörüleri bilimsel temellere dayandırılmalıdır.

Finansal risk, bir yatırımın veya işletmenin mali durumunu etkileyebilecek belirsizlik veya olumsuz etkilerdir. Finansal riskler genellikle piyasa riski, kredi riski, likidite riski, faiz riski ve döviz riski gibi kategorilere ayrılır.

 • Piyasa riski, yatırımcıların ya da işletmelerin, yatırım yapılan varlıkların fiyatlarının dalgalanması, faiz oranlarının değişmesi, döviz kurlarının dalgalanması, politik istikrarsızlık, doğal afetler veya diğer etkenler nedeniyle zarar görmesi riskidir.
 • Kredi riski, bir borçlu veya müşterinin ödemelerini yapamama riskidir. Bu durum, kredi verenin veya işletmenin borç tahsilinde zorluk yaşamasına neden olabilir.
 • Likidite riski, bir yatırımcının veya işletmenin varlıklarını nakde çevirememe riskidir. Bu durum, yatırımcıların veya işletmelerin borçlarını ödeyememesine veya operasyonlarını sürdürememesine neden olabilir.
 • Faiz riski, faiz oranlarındaki değişikliklerin yatırımcıların veya işletmelerin finansal durumuna etkisidir. Faiz oranlarındaki artışlar, borçluların ödeme güçlükleri yaşamasına neden olabilir.
 • Döviz riski, yatırımcıların veya işletmelerin farklı para birimleri arasındaki dalgalanmalar nedeniyle zarar görmesi riskidir. Bu durum, özellikle uluslararası işletmeler için önemlidir.

Finansal risk yönetimi, yatırımcıların veya işletmelerin bu riskleri tanımlamaları, ölçmeleri ve minimize etmek için stratejiler geliştirmeleri anlamına gelir. Bu stratejiler, örneğin portföy çeşitlendirmesi, sigorta, vadeli işlemler veya opsiyon sözleşmeleri gibi araçları kullanabilir.

Finansal kaynak seçenekleri kısaca şöyledir;

 • İç kaynaklar: Firmalar, kârlarını veya öz kaynaklarını kullanarak finansman sağlayabilirler. Bu seçenek, hisse senedi çıkararak veya karların yeniden yatırılması yoluyla gerçekleştirilebilir.
 • Borçlanma: Firmalar, bankalar veya finansal kuruluşlardan kredi alarak finansman sağlayabilirler. Bu seçenek, kısa vadeli veya uzun vadeli borçlar şeklinde olabilir.
 • Menkul kıymetler ihracı: Firmalar, hisse senedi veya tahvil gibi menkul kıymetlerini halka arz ederek finansman sağlayabilirler.
 • Leasing: Firmalar, ekipman veya araçlarını kiralamak suretiyle finansman sağlayabilirler.
 • Factoring: Firmalar, alacaklarını finansal kuruluşlara satmak suretiyle finansman sağlayabilirler.
 • Melek yatırımcılar: İşletmeler, birçok özel yatırımcıdan sermaye alarak finansman sağlayabilirler.

Dış finansman kaynakları olarak enformal finans (melek finansman gibi), risk sermayesi, borsaya açılma, banka finansmanı ve hükümet destekleri de sayılabilir.

27.04.2023

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Vergi Affı Rehberi (300 Soru - Cevap) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.GÜNDEM