YAZARLARIMIZ
Emre Özerçen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
info@emreozercen.come-Mali Müşavirler

 ‘’Değişim ancak içeriden açılabilen bir kapıdır’’

Değerli okurlar, bundan 15 yıl öncesine kadar vergi daireleri, sigorta ve sicil merkezlerinde erken saatlerde oluşturulan sıraları birçoğumuz hatırlar.O günlerden günümüze kadar gelen süreçte devlet elektronik altyapıya milyonlarca dolarlık yatırım yaptı ve bir sistem oluşturuldu. Sürecin başarılı olabilmesi için sistemin sahiplenilmesi gerekiyordu. Türkiye ekonomisi için değer ve çözüm üreten, ayrıca farkındalık yaratan bir meslek mücadelesinin oluşturulması gerekiyordu. Mali Müşavirler çağı ve hızlılığı yakalayabilmek için hem kendilerini hem de mesleği dönüştürmek durumundaydı. Elle defter tutan Mali Müşavirlerden, teknolojinin tüm nimetlerini kullanan dijital Mali Müşavirlere süreç ile birlikte dönüşüm başladı.

Mali Müşavirler, ülke ekonomisine yön veren, kayıtdışı ile mücadele eden kamu ve iş dünyasına yol gösteren bir meslek grubu haline geldi. Mükellef ile devlet arasında köprü görevi görerek devletin e-Dönüşümünün sağlanması için yürütülen çalışmaların baş aktörü oldu. E-Bildirge ve E-Beyanname ile başlayan süreçte kimseyi mahcup etmedi.  Görüldü ki Mali Müşavirler bu işin altından rahat kalkacak sürekli ilave formlar geldi, takvim daha da sıkılaştı. Sistemsel dönüşümler hızla başarıya ulaştı ama mesleğimizin sorunları ‘’e -Dönüşüm’’ de ki kadar hızlı çözüme kavuşmadı.

Açıkçası bugün geniş kapsamlı e-Dönüşümden söz edebiliyorsak bu Mali Müşavirlerin süreci sahiplenmesi ve sürecin baş aktörü olmasından kaynaklanmaktadır. Şu bir gerçek ki ülkemizde iş ve ekonomi dünyasında son onbeş yıl içerisinde gerçekleşen e-Dönüşüm süreçlerinin emekçileri Mali Müşavirler olmuştur. Bu sebeple siyasi otorite bu emeğin karşılığında hak ettiği saygıyı Mali Müşavirlere göstermelidir.

Mesleğin ve meslektaşların arzu ettiğimiz yerlere gelmesi için Sn.Dr. Koray ATEŞ vasıtasıyla sosyal medyada daha da gür olarak yankılanan süreç yasalaşarak tamamlanmalıdır. Mücbir sebep, yeşil pasaport, KOSGEB desteğinin sağlanması, tahsil edilemeyen KDV’nin ödenmesi sebebiyle KDV’ne 1/9 oranında tevkifat getirilmesini ve mali tatil düzenlemesini,4.dönem geçici verginin kaldırılmasını içeren kanun teklifi bir süre önce meclise gönderilmişti. Bugüne kadar gelen süreçte e-Dönüşüm sürecinin gerçekleşmesini sağlayan meslektaşlarımızın bu talebi de umut ederiz ki siyasi otorite tarafından kabul edilerek kısa sürede yasalaşacaktır.

08.07.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM