YAZARLARIMIZ
Ebru Yılmaz Kaya
İşsizlik Sigortası Şefi
ebruyilmazkaya@gmail.comNakdi Ücret Desteği Sonrası İstifa Edenler İşsizlik Ödeneği Alabilir Mi?

Ülke genelinde yaşanan Koronavirüs salgını nedeniyle İş Kanununa ve İşsizlik Sigortası Kanununa eklenen geçici maddeler ile fesih yasağı getirilmiştir. Getirilen fesih yasağı nedeniyle işverenler zorlayıcı nedenin etkilerini hafifletebilmek için ücretsiz izne çıkarabileceklerdir. Ücretsiz izin kural olarak sözleşmenin tarafı olan işçi ve işverenin ortak iradeleri ile uygulanabilmektedir. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle İş Kanunun geçici 10. Maddesi ile işverene işçileri tek taraflı ücretsiz izne çıkarma imkanı tanınmıştır. İş Kanununun geçici 24. Maddesi ile de işçiye ücretsiz izinde bulunduğu süre içerisinde İşsizlik Sigortası Fonundan nakdi ücret desteği sağlanacağı düzenlenmiştir.

İşsizlik Sigortası Fonunun kaynak oluşturduğu uygulamalardan bir diğeri ise işsizlik ödeneğidir. İşsizlik ödeneği, işini kaybedenlerin, işsizliğin olumsuz sosyal ve ekonomik etkilerinden korunması ve sosyal adaletin sağlanması amacıyla yapılan bir ödemedir. İşsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için sigortalı işsizin kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmış olması, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödeme koşulunun yerine getirilmesi şarttır.

Nakdi Ücret Desteği alan işçilerin iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından pandemi ücretsiz izinde bulundukları sürelerde ilgili aya ait Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/ Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde eksik gün nedeninin, “28-Pandemi Ücretsiz İzin” olarak eğer ay içerisinde birden fazla eksik gün gerekçesi bulunuyor ise eksik gün gerekçesi “29-Pandemi Ücretsiz İzin ve Diğer” olarak bildirilir. Bildirilen dönemlerde aşağıdaki tabloda örneklendiği gibi ücretsiz izne çıkarıldıkları gün kadar prim yatırılmamaktadır.

Dönem

Prim

Eksik Gün Nedeni

Eksik Gün Sayısı

Ocak/2021

0

28

31

Şubat/2021

0

28

28

Mart/2021

0

29

31

Nisan/2021

0

28

30

 

 

 

 

 

 

 

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmakla birlikte son 120 günde hizmet akdine tabi olunması, bir başka ifadeyle hangi gerekçeyle eksik gün bildiriminde bulunulduğuna bakılmaksızın sosyal güvenlik kuruluşlarına verilen prim ve hizmet belgelerinde işsizlik sigortası kapsamında kayıtlı sigortalı olunması (devamsızlık gerekçesiyle eksik gün bildirimi yapılmış olsa dahi), son 120 gün şartının sağlanması bakımından yeterlidir. Dolayısıyla Nakdi ücret desteği alanların da işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için yasada belirtilen işsizlik ödeneği hak kazabilme şartlarını sağlamaları gerekir. Bu nedenle nakdi ücret desteği sonrası istifa edenler işsizlik ödeneğinden faydalanamazlar. Burada istisna olarak en az 600 gün prim ile kısa çalışmaya hak kazanan bir işçi  KÇÖ bittikten sonra pandemi ücretsiz izne çıkarılmış ve nakdi ücret desteği almışsa istifa etmesi durumunda işsizlik ödeneğinden faydalanabilir.

26.04.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM