YAZARLARIMIZ
Cumhur Çetin
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Denetçi
cetincumhur@gmail.comMali Müşavirler, Vergi İncelemesine Alınmamak İçin Bu Ayrıntıya Dikkat!

Son günlerde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin vergi incelmesine alındığını duymuşsunuzdur. Vergi incelemesine, özellikle sözleşme sayısı yüksek olan Mali Müşavirlerden başlandığı görülmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Yaptığınız Sözleşmeleri Kontrol Edin

İncelemeye alınma kıstaslarından en önemlisi sözleşme sayısı ile aylık beyan edilen gelir arasındaki uyuşmazlıklardır. Örneğin, GİB üzerinde 500 sözleşme görünürken, beyan edilen aylık gelir 50 bin lira ise buradaki sözleşme sayısı ve gelir arasındaki uyuşmazlık direkt incelmeye alınmaya neden oluyor. İncelemeye karar verenlerce,  500 adet sözleşmenin içerinde işi terk etmiş mükelleflerin olup olmadığı, bir defaya mahsus yapılmış sözleşme olup olmadığına bakılmıyor. Müfettişler, bu ayrıntıya incelemeye başladıktan sonra giriyor ve sizde izah ediyorsunuz ancak iş işten geçmiş ve gerçekte olmayan ancak iptal etmeyi unuttuğunuz sözleşmeler yüzünden incelemeye girmiş oluyorsunuz. Tavsiyemiz, gereksiz yere incelemeye alınma riskinizi ortadan kaldırmak için Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden yaptığınız sözleşmeleri kontrol edin ve güncel hale getirin.

Sözleşmesi Bulunan Vergi Mükelleflerinden Hesabınıza Gelen Paralar Sorgulanıyor

İnceleme sırasında sözleşme yaptığınız müşterilerden banka hesabınıza gelen paralar ile düzenlemiş olduğunuz serbest meslek makbuzları karşılaştırılıyor. Uyuşmazlıklarda izahat isteniyor. Uyuşmazlıkların temel nedenini müşteriler adına ödeme yapmak için alınan SGK prim tutarları ve vergiler oluşturuyor.

Disiplin Cezası Tehlikesine Dikkat

Bilindiği üzere 26.01.1996 tarih ve 22535 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan 1996/1 no.lu Genelgeye göre, meslek mensupları üçüncü kişilere (Vergi Dairesi, SGK gibi) ödeme yapmak üzere müşterilerinden para alamazlar. Vergi Müfettişinin, bu yöndeki tespitlerini meslek mensubunun bağlı odaya bildirmesi durumunda, meslek mensupları disiplin cezası ile karşı karşıya kalabileceklerdir.

Zamanlama Yanlış!

Her meslek gurubu gibi Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerinde vergi incelemesine alınması doğaldır. Ancak meslektaşlarımız, hem kendi vergi incelmesi ile hem de müşterilerinin vergi incelemesi ile uğraşacak, bunlara ek olarak günlük muhasebe işlemlerini yapacak, dönem sonu işlemlerini tamamlayacak, Gelir Vergisi ve Kurumlar vergisi beyannamelerini verecek. Daha net ifadeyle, meslek mensubu hem incelemede olacak, hem de verginin hazineye doğru bir şekilde intikal ettirilmesi için çalışacak. Bu gerekçelerle, bize göre Mali Müşavirlere yönelik incelemenin zamanlaması yanlıştır. Temennimiz, zamanlama yanlışlığının TURMOB tarafından gündeme getirilmesidir.

19.02.2023

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM