YAZARLARIMIZ
Cihat Ertürk
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
www.cihaterturk.com
cihat@cihaterturk.comDüğünde Takilan Takı ve Sevgiliye Verilen Hediyeler İçin Vergi Ödenir Mi?

Değerli okuyucular bugünlerde medyada İzmirli bir babanın kızının düğününde taktığı 400 bin dolar değerindeki takı için maliyenin denetim sonucu vergi tahakkuk ettirmesi konusu işlenmektedir.  Haliyle anne babalar tereddüt etmeye başladılar, “taktığımız takılardan dolayı kızımız, oğlumuz vergi ödeyecek mi, ödemeyecek mi”.  Mağdurların aldığı özelgede, “yasaya göre Gayrimenkuller hariç, örf ve adete göre verilmesi mutat bulunan hediye, cihaz ( çeyiz), yüzgörümlüğü ve drahomaların veraset ve intikal vergisinden muaf” tutulduğu, istisnaya konu mallar için de bir limit bulunmadığı kaydedildi. Özelgede, “Değeri yüksek olan bu nevi hediyelerin örf ve ananeler içinde olup olmadığı hususu değerlendirilerek veraset ve intikal vergisine tabi tutulabilecektir” denildi. Bu yazımızda konuyu veraset ve intikal vergisi açısından değerlendireceğiz.

Ülkemizde düğünlerde evlenen çiftlere destek vermek ve mutlu günlerinde onları onurlandırmak adına takı takmak veya hediye vermek vazgeçilmeyen bir gelenek.  Özellikle evlatlarının düğünleri anne ve babaları açısından çocukları kadar kendilerinin de en mutlu günleri. Bu mutlu günlerde aileler yılların birikimi olan servetlerinden önemli bir kısmını çocuklarına takı veya hediye olarak sunmaktadırlar. Bunun ölçüsü ise ailenin servetine veya bunun ne kadarını hediye olarak vermek istediğine bağlı olarak değişmektedir. 

Düğün takısının aileler açısından bir ölçüsü  var mıdır diye soracak olursak , net bir cevap almamız imkansız olur.   

Bu takı ve hediyelerin vergiye tabi olup olmadığı ise Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nun kapsamına girmektedir.  7338 sayılı VİK.’in istisnalar başlıklı 4 maddesinin 4/c bendinde “Örf ve adete göre verilmesi mutat bulunan hediye, cihaz, yüzgörümlüğü ve drahomalar (Gayrimenkuller hariç)”  vergiden istisna olduğu belirtilmiştir.  Bu cümlede örf ve adete göre verilmesi alışılmış hale gelen her hediye mi vergiden istisna yoksa örf ve adetlere uygun ölçüde  verilen hediyeler mi vergiden istisna. Bu konu yoruma açık, çünkü vergi idaresi yüksek tutarlı hediye ve  takıları, örf ve adete uygun düğün takısı ve hediye olarak değerlendirmiyor ve  vergiden istisna tutmuyor. Bu madde kapsamında vergi mükellefi olarak tarafına vergi tahakkuk ettirilen  mükellefin konuyu dava konusu yapması gerekecek.

Soruna ilişkin çözüm önerim;  madde metninde  gayrimenkuller istisna kapsamı dışında tutularak vergiye tabi olacağı belirtilmiştir, bu hususta yoruma açık bir husus kalmamıştır,  dolayısıyla madde de değişiklik yapılarak hediye ve takılarla ildili de  net bir sınır ile neyin veya hangi tutarın örf ve adete uygun  olup olmadığı belirtilmelidir. Böyle bir değişiklik neticesinde sorun çözülmüş olacaktır.

İvazsız intikal şeklinde mal sahibi olanlar  3371,00 TL’yi aşan kısım için  aşağıda belirtilen vergi tarifesinde bulunan oranlarla vergilendirilecektir. Ancak vergi idaresi düğünde takılan takı ve hediyenin ne kadarının örf adete uygun olup olmadığını tespit edip vergiden istisna edeceği merak konusu..

Sevgiliye Verilen Hediyenin  Vergisi:

Sevgiliye hediye edilen daire, yat, otomobil, mücevher ve benzeri hediyelerin ivazsız intikal kapsamında 3371,00 TL’yi   aşan kısmı  vergiye tabi . İlk 190 bin TL için %10, sonra gelen 440 bin TL için %15 şeklinde artan  vergi tarifesi (01.01.2014 itibariyle) aşağıdaki tabloda görülmektedir. Sevgililerin  hediye olarak  edinilen mal ve kıymetler için vergi ödemesi gerekiyor. Hediye verirken ve alırken bu vergileri gözönüne almak gerekir.

 

Matrah

Verginin Oranı (%)

İvazsız  İntikallerde

İlk 190.000 TL için

10

Sonra gelen 440.000 TL için

15

Sonra gelen 970.000 TL için

20

Sonra gelen 1.800.000 TL için

25

Matrahın 3.400.000 TL'yi aşan bölümü için

30
Hatırlatmakta fayda var eğer bir  şahsa ana, baba eş ve çocuklarından miras dışında mal intikal ederse bu durumda vergi, yukarıdaki tarifede yer alan oranların yarısı uygulanarak hesaplanacaktır.

 

11.02.2014

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM