YAZARLARIMIZ
Arif Temir
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
ariftemir1@gmail.com



Koronavirüsten Karantinaya Alınan İşçiye Ücret Ödenir Mi?

Dünyayı adeta alarma geçiren Koronavirüs salgınının  etkilerini en aza indirebilmek ve insanlara bulaşmasını engellemek için ülkemizde de bir çok tedbir alındı ve alınmaya devam ediyor.  Bu tedbirlerden biride Koronavirüs şüphesi ile  insanların  belirli bir süre  karantinaya alınma uygulaması.  Karantinaya alınma kararını  genellikle ilçe hıfzıssıhha veya  il hıfzıssıhha kurulları veriyor. Kişilere yönelik karantina uygulamasına sağlık kuruluşları da karar verebiliyor.  Karantina uygulaması, kişi bazlı veya belirli bir adres ya da yerleşim merkezi şeklinde  uygulanabiliyor.  Koronavirüsün  kuluçka dönemi 2 gün kadar kısa 14 gün kadar uzun olabiliyor.  Bu nedenle karantina süresi genellikle 14 gün olarak  uygulanıyor.  Karantina uygulamasında işçi veya işverenin onayı gerekmiyor. Koronavirüs şüphesi ile  çalışanların  belirli bir süre(14 gün)  karantinaya alınması durumunda karantina da geçen sürenin ücretlerinin  ödenip ödenmeyeceği konusunu açıklayalım.

7 Gün İçin Yarım Ücret Ödenmesi         

İş Kanununa göre zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir(4857/ 25 ve 40.madde). Dolayısı ile 14 gün karantinada kalınan sürenin ilk 7 günü  için her gün  yarım ücret  ödenir.

7 Gün İçin Ücretsiz İzin Uygulaması     

İşveren 14 günlük karantina süresinin ilk 7 günü için her gün yarım ücret ödedikten sonra, ikinci 7 gün için işçiye 7244 sayılı Kanunun getirmiş olduğu düzenlemeler gereğince ücretsiz izin uygulaması yapabilir.

Maktu Ücret Uygulaması Varsa

İşçi işyerinde maktu ücret ile çalışıyorsa,  işçinin karantinada kalmış olduğu 14 günlük sürenin ücretini işveren  işçinin aylık ücretinden kesinti yapmadan öder.

İşçi Kısa Çalışma Uygulaması Kapsamındaysa

İşyerinde haftalık 45/45  saat üzerinden  kısa çalışma uygulaması varsa işçinin ücreti karantina süresi içerisinde kısa çalışma ödeneğinden karşılanır.

Geçiçi İşgöremezlik Ödeneği  Ödenmesi          

14 günlük karantina süresi tedbir amaçlı olduğu  ve doktor raporuyla hastalık olarak  belgelenmediği sürece  geçici işgöremezlik ödeneği ödenmez. Karantina süresi içerisinde işçinin Koronavirüs testi pozitif çıkarsa ve işçide bundan dolayı tedavi görürse bize göre hastanede  karantina da kalınan sürenin hastalık olarak değerlendirilerek rapora bağlanması halinde  iş göremezlik ödeneğinin ödenmesi  gerekir.

06.07.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM