YAZARLARIMIZ
Ali Rıza Akbulut
Yeminli Mali Müşavir
E. Baş Hesap Uzmanı
alirizaakbulut@gmail.comYatırım Yapmayan Vergi Şampiyonları!

Her yıl beyan dönemleri sonrası yaşanan olağan bir ritüel oldu artık Vergi Şampiyonlarını açıklamak ve ödüllendirmek!
Maliye Bakanlığı mükellefleri, elde ettikleri gelirler üzerinden hesapladıkları vergileri ödemeden, henüz beyan aşamasında taltif ederek adeta olması gereken normal bir durumu abartarak ödüllendiriyor.
Normalde olması gerekenden daha fazla vergi beyan eden veya ödeyen mükellefin belki övülmesi mantıklı olabilir. 

Ancak bizde olması gereken ödüllendiriliyor. Böyle olunca olması gerekeni ödemeyenin de cezalandırılması tabii ki abes olacaktır.
Daha manidar olanı yapılan değerlendirmelerin beyan edilen gelir ve kurumlar vergisi üzerinden yapılıyor olması.
Yani mükellef yatırım yapmış ise hatta o çok sansasyonel tanıtılan yeni teşvik yasasından yararlanıp büyük ölçekli bir yatırım yapmışsa övgüye değer sayılmıyor. 
Nedeni bu mükellefin yatırım dönemlerinde gelir veya kurumlar vergisi matrahının çıkmayacak olması.

Zarar beyan edince bizim şampiyonların yanından bile geçemiyor tabii.
Oysa bana kalırsa sadece vergi ödemiş ve yatırım yapmamış mükellefe bırak ödül vermeyi cezalandırmak lazım. 
Gelişmeyi düşünememiş, yeni yatırım fırsatları için cebelleşmemiş bu meyanda yeni iş ve istihdam olanakları sağlamamış bu şirketin çokça vergi ödemesi ancak kabiliyetsizliğini göstermektedir.

Bu durum finansal olarak kredi kullanmayı reddedip öz sermayenin maliyetini bilmeyen finansçıların tutumlarına benzemektedir.
Yergimizi olduğu gibi övgümüzü de yanlış temeller üzerine oturtmuşuz.
Halbuki madem böyle bir şey yapacaksın bari katma değer vergisinden yola çık. 

Mesela o dönem için en yüksek katma değer hesaplayan şirketlere ödül ver. Ve bunun anlamlandır. De ki Biz Türkiyede en yüksek katma değer yaratan ilk bilmem kaç firmayı ödüllendirdik. Bu daha anlamlı olur.
Hem gerçekte de bu şirketler yarattıkları katma değer vergisi ölçüsünde ülke çapında örnek müteşebbis olarak da kabul edilmelidirler.
Olmadı muhtasar beyannamelerden yola çık. Bir dönem içerisinde çalıştırılan işçi sayısının ortalama ücret stopaj vergisine oranı gibi bir orana göre ödül ver. 

De ki Biz Türkiyede istihdam sağlayan ve sağladığı istihdamı da kayıt altına alan ilk bilmem kaç firmayı ödüllendiriyoruz.
Ancak bunlar olduğu vakit daha doğru tespitler yapılmış olacak.
Yoksa ne mi olur? Olacağı belli yatırım yapmamış sadece pasif gelirlerden oluşan bir sürü mükellefi -ismi lazım değil bankaları- vergi şampiyonu ilan eder durursun.
Diğer tarafta yıllarca yatırım yapmış hem de stratejik veya büyük ölçekli yatırım yapmış, bordrolu yüzlerce işçi çalıştırmış, katma değer yaratabilmek için verimlilik esaslarına göre çalışmış, performansı yüksek ileri derecede teknoloji kullanan mükellefleri ise görmezden gelirsin.
Yani sözüm ona vergi şampiyonları diye bir şey yok. Yatırım yapmayan, gelişmek istemeyen, iş ve istihdam artışı ile uğraşmayıp sadece vergi ödeyen şampiyonlar var. Bir de bunları ödüllendiren bir Devlet!

21.07.2015

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM