YAZARLARIMIZ
Ali Güldalı
Vergi Müfettişi
ali.guldali09@gmail.com15 Temmuz Demokrasi Şehitlerinin Ailelerine Yardım Kampanyası Kapsamında Yapılan Bağışların Kazançtan İndirilmesi

 

15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Milletinin düşmanları bu kez Türk askeri kılığında sahneye çıkarak tarihimizin en büyük ihanet girişimlerinden birini ülkemize yaşatmışlardır. Bu ihanet girişimi milletimizin devletine ve demokratik iradesine sahip çıkmasıyla bertaraf edilmiş ve Türk Milleti şanlı tarihindeki kahramanlıklarına bir yenisini eklemiştir.15 Temmuz darbe girişiminde vatanları için gözlerini kırpmadan darbecilerin kurşunlarına karşı canlarını siper eden demokrasi kahramanı şehitlerimizin aileleri için  2016/18 nolu genelge ile Başbakanlıkça belirlenecek esaslar çerçevesinde harcanmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlendirilerek bir yardım kampanyası başlatılmıştır.

Yazımızda söz konusu kampanya dâhilinde yapılacak bağış ve yardımların gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hususu ele alınacaktır.

Kurum kazancından indirilebilecek olan bağış ve yardımlar Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 10. maddesinde, gelir vergisi mükellefleri tarafından yıllık gelir vergisi beyannamesinde bildirilen gelirlerden indirilebilecek bağışlar ise Gelir Vergisi Kanunu’nun 89. maddesinde sayılmaktadır.Söz konusu iki madde de yer alan "Bakanlar Kurulunca yardım kararı alınan doğal afetler dolasıyla Başbakanlık aracılığı ile makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı"  hükmü, 6552 sayılı Kanunun 92 nci maddesiyle 11.09.2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere "Başbakanlıkça veya Bakanlar Kurulunca başlatılan yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı" olarak değiştirilmiştir.

Buna göre 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizin Ailelerine 2016/18 nolu Başbakanlık genelgesi ile başlatılan yardım kampanyası kapsamında yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı,hem gelir hem de kurumlar vergisi mükellefleri tarafından beyannamede bildirilecek gelirlerden indirim konusu yapılabilecektir.

Ancak, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 10.maddesi ve Gelir Vergisi Kanunu’nun 89. maddesinde yer alan düzenlemeler uyarınca, kurumlar ve gelir vergisi mükellefleri tarafından bu bağışların ancak kazanç beyan edilmesi durumunda (zarar varsa indirilemez) ve en fazla beyan edilen kazanç kadar indirilebilecek ve  kazancı aşan bir bağış tutarı mevcutsa bu tutar gelecek yıllara zarar olarak devredilemeyecektir.

12.08.2016

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM