YAZARLARIMIZ
Ali Deniz İnan
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilim Uzmanı
denizinanmuhasebe@gmail.comPersonel Başı 27.644,50 TL Teşvikinizi Aldınız Mı? ( MESEM )

Sevgili okuyucular, başlıkta da görüleceği üzere teşvik kapsamındaki personelleriniz için personel başı 27.644,50 TL teşvikiniz için başvurdunuz mu?

Bu yazının konusunu oluşturan teşvik MESEM olarak bilinen “Ustalık Telafi Programı” eğitimidir. Peki bu teşvikten herkes faydalanabilir mi, ne kadar süre teşvikten faydalanabiliriz, tüm personelleri teşvikten faydalandırabilir miyiz, teşvik tutarı ne kadardır” gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Peki Nedir bu MESEM yani Ustalık Telafi Programı

21.04.2022 tarihi itibariyle uygulamaya başlanan ve 2023 yılı itibariyle devam etmekte olan, Ustalık Telafi Programı, işçinin kendi işyerinde çalışmakta iken mesleki tecrübesini arttırmasını ve ustalık telafi programı ile personellerin ustalık belgesini almasını sağlayan süreli bir programdır.

Tüm Personeller Bu Teşvikten Faydalanabilir Mi?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 33 alanda ve 183 dalda uygulanabilecek olan, ustalık telafi programına şirketinizde aktif olarak çalışmakta olan ve en az lise mezunu personelleriniz için faydalanabilirsiniz.

Teşvik Süresi Ne Kadardır?

Teşvik süresi en fazla (6,5 ay) 27 hafta sürmektedir.

Teşvik Tutarı Ne Kadardır?

Teşvik kapsamında faydalanılan süre boyunca personel başına net asgari ücretin yarısı tutarında nakdi destek sağlanmaktadır.

ÖRNEK; ABC Ltd. Şti bünyesinde çalışmakta olan 10 personel ustalık telafi eğitim programından faydalanmaya hak kazanmış olup teşvik süresi 6,5 aydır. Toplam teşvik tutarı aşağıdaki gibi hesaplanacaktır.

Net asgari ücret; 8.506,00-TL / 2 = 4.253,00-TL

Personel Sayısı

Aylık (TL)

6,5 Ay (TL)

1 Personel

4.253,00

27.644,50

10 Personel

40.253,00

276.445,00

ABC Ltd. Şti.’nde çalışmakta olan 10 personel için toplamda 6,5 aylık teşvik süresince 276.445,00-TL teşvik tutarından faydalanılacaktır.

Teşvikten Sadece İşe Yeni Giren Personeller mi Faydalanacaktır?

Ustalık telafi programı kapsamında uygulanacak olan teşvikten en az lise mezunu olması koşulu ile hem yeni istihdam edilecek personeller hem de mevcut çalışmakta olan personeller faydalanabilir.

Teşvikten Faydalanmak İçin İstihdam Taahhüdü Var Mı?

Ustalık telafi programı kapsamında uygulanacak olan teşvikte teşvik süresi boyunca veya sonrasında istihdam taahhüdü bulunmamaktadır.

Teşvikten Faydalanmak İçin Eğitim Alacak Personeller İş Yeri Dışında Mı Eğitim Alacak?

Teşvikten faydalanacak personeller teşvik süresince iş yeri içerisinde usta öğreticinin vermiş olduğu eğitimleri alacaklardır.

Teşvikten Faydalanmak İken İşten Ayrılan Personelin Desteği Geri Mi Verilecek?

Ustalık telafi programı kapsamından faydalanılan personellerden teşvik bitim süresinden önce işten ayrılması halinde teşvik kesilir, fakat alınan teşvik iade edilmez.

Emekli Personeller Teşvikten Yararlanabilir Mi?

Ustalık telafi programı kapsamında uygulanacak olan teşvikten en az lise mezunu olması koşulu emekli personellerde faydalanabilir.

Program Sonunda Personel Sınavda Başarısız Olursa Destek Geri Ödenir Mi?

Ustalık telafi programı kapsamında eğitim alan personellerin sınav sonucunda başarısız olması alınan teşvik desteğini etkilemez.

(*) Bu yazı bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Tereddüt ettiğiniz konularda uzman bir kişiden profesyonel görüş ve destek almanızı önerir, işbu bilgilendirme yazısı dayanak gösterilerek yapılacak işlemler nihayetinde doğacak zararlardan sorumluk kabul edilmeyeceğini beyan ederim.

06.04.2023

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Vergi Affı Rehberi (300 Soru - Cevap) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.GÜNDEM