YAZARLARIMIZ
Adnan Sarıkaya
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
adnansarikaya3@gmail.comMükellef Eğitimi- Mevzuat Uygulanabilirliği

Yıllar evvel 1985 yıllarında Afyon Ticaret Lisesinde bir muhasebe hocamız vardı. Kendisi aynı zamanda ticaret yapmaktaydı ve tırları vardı. Hocamız o zamanlar kırklı yaşlardaydı ve gençliğin-de Hollanda’da bulunmuştu. Hiç unutmuyorum derste bize şöyle demişti; Hollanda’da bir kişi mükellef olmak istiyorsa mutlaka kursa gider ve ancak ondan sonra mükellef olabilir demişti.

Yıl 2021 aradan 36 yıl geçti ve Türkiye bu konuda hala bir şey yapmış değil. Mali idare Sadece mükellef gelsin gerisi bizi ilgilendirmez gibi bir yaklaşım içerisindedir. Eski Liberal Demokrat Parti genel başkanı Besim Tibuk’un ifadesiyle kendisi şöyle demekteydi; “Ey devlet Mükellef inektir Süt almak istiyorsan önce ot vermelisin” Bırakın ot vermeyi devlet sadece eğitim verse yeter. Biz buna bile razıyız.

Ülkemizde vergicilik sadece mali müşavire bırakılmıştır. Mükellef verginin temeli olan faturayı bile kesmeyi bilmeden mükellef olmaktadır. Mükellefte bilinç olmadığı için Kendisine bir mali müşavir edindiği zaman tüm meseleyi çözdüğünü sanmaktadır. Oysa mali müşavir vergiciliğin bir tarafıdır tamamen muhatabı değil. Halbuki bilinçli mükellef devletin vergi toplamasını kolaylaştıracağı gibi mali müşavirin işini de çok kolaylaştıracaktır. Öyle ya sürekli değişen mevzuatın yegane uygulayıcısı biz değiliz. Bazı mevzuatı mükellefe anlatmak istediğimizde abartısız şu ifadelerle karşılaştığımız oluyor. Mevzuatı kastederek olurmu böyle şey diyorlar. Halbuki devlet mevzuatı çıkartmış ve meseleyi oldurmuştur.

Her mali mevzuat mali müşavirin sırtına yeni bir kambur olarak ilave olmaktadır. Konuştuğum mali müşavir arkadaşlarımın çoğu ciddi psikolojik travma içerisindedir. Artık bu siklet Bu ağırlığı kaldıramamaktadır.  Bir mevzuat çıkartılırken ben yaptım oldu mantığıyla çıkartılıyor. Halbu ki bunun uygulama boyutu var. Burada da sadece mali müşavir muhatap alınmakta mükellef yok sayılmaktadır.

Devlet mevcut mükellefin üzerindeki bu baskıyı kaldırmalı, kümesin içindeki altın yumurtlayan Tavukları kesmeyi bırakmalı kümesin dışında ki gezen tavukları yakalamalıdır. Mali idare nerede hangi Kaçağın olduğunu çok iyi bilmekte onların üzerine gitmek yerine , mevcut mükellefi mevzuat bombardımanıyla habire dövmektedir. Halbuki aman dileyene silah çekilmez diye bir tabir vardır.   

Hedef bilinçli ve eğitimli mükellef, Yalın ve uygulanabilir adil mevzuatla beraber vergi oranlarının düşürülerek, kayıt dışılığın bitirilmesi olmalıdır.

08.03.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM