BASINDAN YAZILAR
Maliye, ev sahiplerinin hızına yetişemedi - MuhasebeTR

Maliye, ev sahiplerinin hızına yetişemedi

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın kira gelirini beyan etmeyen veya eksik gösterenlere yönelik 'otomatik vergi' uygulamasına vatandaş yoğun ilgi gösterdi.

Mükelleflere 1 milyon 200 bin mektup gönderilmesinin ardından ev sahipleri, vergi beyanı için internet vergi dairesine koştu. 1 Mart'tan itibaren 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi' doldurmak için İdare'nin internet sitesine giren ev sahiplerinin ilgisi sebebiyle sistemde arıza oluştu. Sistemin önümüzdeki haftadan itibaren normalleşmesi bekleniyor. Beyanname vermek için 26 Mart'a kadar süre olduğuna dikkat çeken Maliye Bakanlığı yetkilileri, hiçbir mükellefin mağdur olmayacağına dikkat çekiyor. İlk günlerde yoğun ilgi sebebiyle sıkıntı yaşandığı bilgisini veren üst düzey bir Maliye yetkilisi, "Güvenlik sorgulaması ile birlikte beyanname alınmasına vatandaşın yoğun ilgisi de eklenince sistemde yavaşlama meydana geldi. Ev sahiplerinin bu kadar ilgi göstereceği beklenmiyordu. Sıkıntılar büyük ölçüde çözüldü. Mükellefin endişe etmesine gerek yok." dedi.

Konut kirası geliri elde eden ev sahiplerinin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarı 2 bin 800 lira. Bu tutarın üzerinde konut kira geliri elde edilmesi halinde beyanname verilmesi gerekiyor. Beyan edilen kira gelirinden istisna tutarı ise düşülüyor. Kalan tutar için Gelir Vergisi dilimine göre vergilendirme yapılıyor. Maliye Bakanlığı'nın kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında hayata geçirdiği sistem, bu ay başında uygulamaya geçti. Mart sonuna kadar beyanda bulunmayanları, geriye dönük 5 yıllık vergi borcunun faiziyle birlikte vergi cezası olarak ödeme zorunluluğu bekliyor. 1 Mart 2012 tarihinden itibaren Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) için İdare, kira beyannamesinde ödemesi gereken vergiyi otomatik olarak hesaplayabiliyor. İnternet üzerinden veya vergi dairesine giden mükellef, belirlenen miktarı kendi beyanı ile değiştirebiliyor.

Yeni sistemin vatandaşların kira beyannamesi verirken işlerini kolaylaştıracağını aktaran Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, amaçlarının maliyeti en aza indirmek ve doğrudan vergi gelirlerini artırmak olduğunu dile getirmişti. Şimşek, beyannamenin doldurulup mükellefe gönderilmesinin nihai bir durum olmadığına dikkat çekerek mükellefin verilere bakıp doğruysa onaylayacağını ifade etmişti.

 

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 10.03.2012)

GÜNDEM