BASINDAN YAZILAR
Emekli Milletvekiline Zamda Endeks Yüzde 45 - MuhasebeTR

Emekli Milletvekiline Zamda Endeks Yüzde 45

Hükümet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kısmen veto ettiği emekli milletvekillerinin maaşını Cumhurbaşkanı’nın emekli maaşına endeksleme oranını yüzde 45 olarak belirledi.

ÖNDER YILMAZ Ankara

Bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek olan vetolu yasada yapılacak değişiklikle milletvekili emeklilerinin 2012’de alacakları maaş 6 bin 331 TL’ye çıkacak.
TBMM’nin, sürpriz biçimde gündeme getirerek yasalaştırdığı düzenlemede, emekli milletvekillerinin maaşları cumhurbaşkanı maaşının yüzde 42’si olarak belirlenmiş, halen vekil olan emekli milletvekillerinin aldıkları emekli maaşında kesinti yapılmaması düzenlenmişti. Aynı düzenlemede, 2020 sonuna kadar geçerli olmak üzere yüzde 42’lik oranın yüzde 60 olarak uygulanacağının belirtilmesi ise büyük tepki çekmişti. Gül de düzenlemenin bu kısmını veto etmişti. Veto öncesinde 8 bin 40 TL almayı planlayan emekli milletvekillerinin maaşı, vetonun ardından 5 bin 628 TL’ye düşmüştü.

 


6 bin 331 lira maaş
Düzenleme, bugün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yeniden ele alınacak. Hükümet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda milletvekili emekli maaşlarının Cumhurbaşkanına endeks oranını uzun tartışmaların ardından yüzde 45 olarak belirledi. Böylece emekli milletvekilleri 2012 yılından itibaren 6 bin 331 TL maaş alacak. Bugün komisyonda yapılacak yeni düzenlemede milletvekillerinin geriye dönük hak talep etmelerinin önü de kesilecek. Milletvekilliği üzerinden emekli olan aynı zamanda halen milletvekilliği görevini yürütenler ise 17 bin 831 TL alacak.
 

(Kaynak: Milliyet Gazetesi | 06.01.2012)

GÜNDEM