BASINDAN YAZILAR
Geçimi genel sağlık sigortalısı tarafından sağlananlar, sağlık yardımı alabilecek / Ekrem Sarısu - MuhasebeTR

Geçimi genel sağlık sigortalısı tarafından sağlananlar, sağlık yardımı alabilecek / Ekrem Sarısu

Soru: İşsizim. Sağlık sigortasına prim ödesem, eşim ve çocuklarımın yanında anne ve babam da hastaneye gidebilir mi? Nurullah Cevap: Af kanununun bu ayın içinde yayımlanması bekleniyor. Yayımlandıktan sonra, geçimi ‘genel sağlık sigortalısı’ tarafından sağlanan anne ve baba da sağlık yardımı alabilecek. Kanun çıktıktan sonra, anne-babanız genel sağlık sigortanızdan sağlık yardımı alabilir.

Kira beyanında götürü gider usulünü seçen iki yıl gerçek gider usulüne dönemez

Soru: Banka kredisi ile ev aldım. Ana para 51 bin 500 lira, faiz 23 bin 256 lira olmak üzere 74 bin 736 lira borca karşılık 84 ay boyunca 895 lira ödeyeceğim. Evi 600 liraya kiraya verdim. Vergi dairesine 2009’da kira beyanında bulundum. Ancak gerçek usule uygun gider şeklinde değil. Ne kira alıyorsam vergisini ödüyorum. Evimi banka kredisi ile aldım. Bu vergiyi ödemek zorunda mıyım? Melika PAMUKOĞLU Cevap: Kira gelirlerinin vergilendirilmesinde elde edilen gayrisafi kira tutarından, önce konut kira geliri istisnası indiriliyor. Kalan tutardan, mükellefin seçimine göre ya yüzde 25 götürü gider ya da gerçek giderler düşülerek üstünden Gelir Vergisi hesaplanacak safi kira tutarı bulunuyor.

(Kaynak: Posta Gazetesi | 15.12.2010)

GÜNDEM