BASINDAN YAZILAR
Askerliğiniz sırasında primleriniz ödendiği için borçlanma yapamazsınız / Lütfi Köksal - MuhasebeTR

Askerliğiniz sırasında primleriniz ödendiği için borçlanma yapamazsınız / Lütfi Köksal

01.02.1955 tarihinde doğdum. Sizden iki istirhamım olacak; Birincisi, askerlik borçlanması yaptım ve 4.5 milyar civarında ödedim. Yalnız sonradan askerlik dönemimde sigorta primlerimin yatmaya devam ettiğini öğrendik. Emekli olacağız derken 2 seneye yakın günümüz boşa mı gidecek. Ne yapabiliriz, bize bir akıl verir misiniz? Çünkü emekli olacağım diye işi de bıraktım. İkinci istirhamım da ne zaman emekli olabileceğim konusunda bana bir tarih verebilir misiniz?

CEVAP: Sorunuza 2 madde halinde cevap vereyim.
1) Bağ-Kur’lu olan bir kimsenin askerde vergi mükellefiyeti devam ettiği için, askerde iken de primleri ödenebiliyor. Bu durumda olanlar, askerde primleri ödendiği için ayrıca askerlik borçlanması yapamıyorlar. Sizin askerlik borçlanmanızı farkında olmadan kabul etmişler. Şimdi iptal edecekler. Borcunuz varsa, askerlik borçlanması için ödediğiniz fazla prim, borcunuza sayılır.
2) 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle SGK sitesinde okurlarımıza ait bilgileri görme şansımız yok. Bunun için tahmini emeklilik hesabı yapamıyoruz. Ne zaman emekli olacağınızı ilgili kuruma sormanız daha uygun olur.

> İhsan Zorpineci

Doğum tarihim 16.11.1964. İlk sigorta girişim ise 05.03.1983. Şu anda toplam 8500 günüm (aşağı yukarı) var. Ben ne zaman emekli olabilirim? Bana en yakın zamanda bilgi verirseniz memnun olurum.

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre, 25 yıl, 47 yaş ve 5150 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 47 yaşınızın dolduğu 16.11.2011 tarihinde emekli olursunuz.

SOSYAL GÜVENLİK DÜNYASINDAN KISA HABERLER
Köşemizde zaman zaman, çalışanları veya işverenleri yakından ilgilendiren konularla ve gelişmelerle ilgili bilgiler vermeye devam ediyoruz...

Yıllık izin hakkı ve süreleri
4857 sayılı kanunun 53. maddesi, yıllık ücretli izin hakkı ve sürelerini şu şekilde düzenliyor:
İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.
Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.
İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi;
a) Hizmet süresi bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara 14 (ondört) günden,
b) Hizmet süresi beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara 20 (yirmi) günden,
c) Hizmet süresi on beş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 26 (yirmi altı) günden az olamaz.
Ancak 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 (yirmi) günden az olamaz.
Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.
Pazar günleri ve izne rastlayan resmî tatiller bu günlere dahil edilmez.
Yani 14 gün izin kullanan bir kimse pazarlar hariç 14 iş günü izin kullanacak.
55. maddeye göre, işçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar ücretli izin verilir.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 26.11.2010)

GÜNDEM