BASINDAN YAZILAR
Bu imkân için son bir hafta! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Bu imkân için son bir hafta! / Sadettin Orhan

Ülkemiz, istihdam yönünden fakir olsa da teşvikler yönüyle epey zengin sayılır.

Hâlihazırda 7-8 ayrı teşvik paketi uygulanıyor. Vergi indirimi, istisna ve muafiyetlerini saymıyoruz bile. İşte bu teşvik paketlerinden birisi 30 Haziran 2010 tarihinde, yani yaklaşık bir hafta sonra yürürlükten kalkıyor. Söz konusu paket, 18-29 yaş arası gençleri ve yaşları ne olursa olsun kadınları istihdam eden işverenlere yönelik.

İşsizler içerisinde gençlerin ve kadınların yoğunluğu dikkate alınarak hazırlanmış olan teşvik paketi 2008 yılında yürürlüğe girdi. Esasında geçtiğimiz yıl haziran sonu itibarıyla teşvik sona eriyordu. Ancak küresel mali krizin etkisiyle yükselen işsizliğe karşı tedbir olarak bir yıl uzatıldı. İşverenler kapsamdaki gençleri ve kadınları bu bir hafta içerisinde işe alırlarsa, sigorta primi işveren payının ilk yıl %100'ü, ikinci yıl %80'i, üçüncü yıl %60'ı, dördüncü yıl %40'ı ve beşinci yılda da %20'si işsizlik fonundan karşılanacak. Bunun işveren için parasal anlamı, bu bir hafta içinde işe alacağı her bir kişi için beş yılda toplam 5.117,76 TL daha az prim ödemesidir. (bugünkü asgari ücret için) Fakat işe alınacak kişilerin, 2008/Aralık ve 2009/Ocak ayı içerisinde aynı işyerinden sigortalı olarak bildirilmemiş olması gerekiyor. Ayrıca son bir yıllık ortalama çalışan sayısına ilaveten işe alınmaları gerekiyor.

Biliyoruz ki teşvik paketinin bitmesine bir hafta var diye kimse sıfırdan yatırıma girişmez. Ancak 2010 yılı içinde eleman almayı planlayan veya mevcut yatırımını işletmeye açacak olan şirketler için değerlendirilmesi gereken bir fırsat.

Emeklilikte memur olanlara kötü haber!

2005 yılında 5335 Sayılı Kanun'un 30. maddesi ile yapılan düzenleme, her nereden emekli olursa olsun, emeklilikte memur statüsünde çalışmaya başlayan kişilerin emekli aylıklarının kesileceğini öngörüyor. Ancak bu düzenlemeye rağmen örneğin SSK'dan emekli olup da kamuda çalışmaya başladığı halde aylığı kesilmeyen binlerce kişi mevcut. Son bir iki yıldır bu kişiler SGK tarafından tespit ediliyor ve hem emekli aylıkları kesiliyor hem de geriye dönük kendilerine borç çıkarılıyor.

Söz konusu yasal düzenleme, daha önce Anayasa Mahkemesi'ne gitmiş ve mahkeme de düzenlemeyi Anayasa'ya uygun bulmuştu. Fakat konu bir mahkeme tarafından yeniden Anayasa Mahkemesi'ne götürülmüştü. Fakat yüksek mahkeme, konuya ilişkin daha önce (2008 yılında) ret kararı verdiğini, dolayısıyla bunun üzerinden 10 yıl geçmeden aynı yasa maddesinin tekrar iptalinin talep edilemeyeceği gerekçesiyle talebi reddetti. Böylece gözü kulağı AYM'de olan binlerce kişi için konu tamamıyla kapanmış oldu. Yani SGK tarafından çıkarılan borcu bir an önce ödemekte fayda var.

Son düzenleme işime yarar mı?

Soru: Sadettin Bey ben 21 yıl bilfiil ve 5 yıl fiili hizmet zammı olmak üzere 26 yıllık hizmetimi tamamlamış bulunuyorum. Halen görevdeyim. Emekli maaşımın bağlanma ve ikramiyemin ödenme tarihi Eylül 2013. Ancak ben Eylül 2010'da emekli olup maaş ve ikramiyemi bekleyeceğim. Bu arada sigortalı (SSK) olarak bir firmada çalışmak istiyorum. Emeklilik ile ödeme tarihi arasında kalan süre zarfında çalışmam durumunda son çıkarılan 5997 Sayılı Kanun'dan yararlanabilir miyim? Ufuk Yağcı

Cevap: Değerli okurum, sizin de takip ettiğiniz üzere, 5997 Sayılı Kanun'la yapılan düzenleme tam da sizin durumunuzdaki memurları ilgilendiriyor. Buna göre görevinizden istifa edip aylık bağlanacak tarihe kadar SSK'lı çalışmanız durumunda, emekli aylığınız bağlandığında emekli ikramiyenizi de alabileceksiniz. Ancak SSK'da 3,5 yıldan daha fazla çalışmamaya dikkat edin.

 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 24.06.2010)

GÜNDEM