BASINDAN YAZILAR
Dediğimi yap, yaptığımı yapma / Prof. Dr. Şükrü Kızılot - MuhasebeTR

Dediğimi yap, yaptığımı yapma / Prof. Dr. Şükrü Kızılot

GEÇTİĞİMİZ hafta, Sevgili Uğur Dündar’ın yönetiminde, her gün birbirinden çarpıcı haberlere yer verilen Star TV’de, "çocuk sigortalılar" ile ilgili bir başka çarpıcı haber vardı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı’nın, 5 ve 13 yaşlarındaki iki çocuğu, erken emeklilik ve diğer avantajlardan yararlanabilmesi için, bir matbaada sigortalı olarak çalışıyor gösterilmişti.

Vatan’da Pazar günü yer alan bir habere göre de; Pendik ve Karabük’teki Sosyal Güvenlik Kurumu’nda çalışan üst düzey personel ile diğer çalışanların, kendi çocuklarını ve yakınlarını sigortalattığı ortaya çıkmıştı.

Olayın çarpıcı yönü "çocuk sigortalıları iptal edeceklerini" açıklayan, Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinden bazılarının, kendi çocuk ve yakınlarının sigortalı ettirilmesiydi..

TEPKİLER

Haberin yayımlandığı gün, Hürriyet’in internet sitesine, birini de yazımıza başlık yaptığımız çok sayıda yorum geldi.

İşte bunlardan bazıları :

- Onların çocukları çocuk ta bizimkiler oyuncak mı? (Mustafa Doğan)

- Dediğimi yap, yaptığımı yapma (Erkut Benli)

- Bu yine en garibanı. Siz uçaklar, yatlar, katlar alanlara ve çocuklara bakın (Vejdi Urangu)

- İmam böyle yaparsa, cemaat ne yapmaz (Halil Zeybek)

- Kendilerine şapur şupur, vatandaşa gelince yarabbi şükür (Umut Kantar)

- Bunlar olur ama milyonlarca emekli ve kadın, KEY’lerini alamaz (Ünal İnanç)

Yorumlar uzayıp gidiyor...

NE OLACAK ŞİMDİ?

Sade vatandaş haklı olarak merak ediyor.

Çocuğunu sigorta ettirenlerin arasında, çok sayıda milletvekili, bakan, üst düzey bürokrat ve kamuoyunca bilinen ünlü kişiler de var.

Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri; çocuğunu sigortalı ettirenleri denetleyeceklerse, ayırım gözetmeden herkesi denetlemeli. Sigortalılığı iptal edeceklerse, babalarının konumuna bakmadan, iptal etmeli. Örneğin, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı’nın çocuklarının, yaşları itibariyle matbaada çalıştırılması yasak.

Başkan Yardımcısı’nın, bunu bilmemesi mümkün değil. Gazetedeki habere göre, kendisinin de haberi yokmuş "Annesiyle konuşacağım, henüz konuşamadım" demiş.

ÇOCUKLAR SİGORTALI OLAMAZ MI?

Öncelikle şunu net olarak belirtelim; "küçük çocuklar sigortalı olamaz" diye bir yasa yok. duruma göre, 3 yaşındaki ya da 12 yaşındaki çocuk bile, sigortalı olabilir. Örneğin, 12 yaşındaki bir çocuk, berberde 2 gün çırak olarak çalışmışsa, "sigortalı" olması gerekir.

12 Nisan 2008 tarihli Hürriyet’te, çocukların hangi işlerde çalışabileceğini, hangilerinde çalışamayacaklarını ayrıntılı olarak yazdık.

Velilerinin ve çalıştıranın, örneğin berberin "Evet iki gün çırak olarak çalışmıştır" demesi halinde, aksi ispat edilemediği sürece bu çocuğun sigortalılığının iptali söz konusu olamaz. Kuşkusuz, hiç çalışmadan çalışıyor gibi gösterildiği kanıtlanan çocuğun, sigortalılığı iptal olabilir. Çünkü sigortalılıkta fiili çalışma esastır. Fiilen çalışmadan kağıt üstünde çalışıyor gibi gösterildiği tespit edilen çocukların, sigortalılığı iptal edilebilir. Aksi halde, çocuğun sigortalılığı keyfi olarak iptal edilemez.

(Hürriyet Gazetesi | 17.09.2008)

GÜNDEM