BASINDAN YAZILAR
Toplu görüşmelerde 4/B'li personele de müjde var! / Erdal Aydın - MuhasebeTR

Toplu görüşmelerde 4/B'li personele de müjde var! / Erdal Aydın

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığında yürütülen Toplu görüşmelerin 3 üncü toplantısında 4/B'li sözleşmeli personele müjdeli haberler çıktı. Bakan Başegioğlu'nun kamu çalışanlarının sorunlarını çözme kararlılığı ile sendikaların pozitif yönde katkısı çalışma şartları ile sosyal hakları konusunda önemli kazanımlar elde etmesini sağlamıştır. Uzun yıllardır toplu görüşmeleri yakından izliyorum. Toplu görüşme toplantılarında bu görüşmede olduğu kadar çalışanların büyük oranda kazanım elde ettiklerini hatırlamıyorum.

Sorunları çözmek zor değil, yeter ki...
Ben her zaman şunu söylüyorum; Türkiye'de kamu yönetimindeki sorunları çözmek zor değil. Yeterki ilgili bakanlar ve bürokratlar bürokrasiyi kilitlemesinler günü kurtarmak için düzenleme yapmasınlar ellerini taşın altına koysunlar. Gördüğüm kadarıyla da Bakan Başesgioğlu memurların sorunların çözümü için elini taşın altına koymuş. Eğer ilgili bürokratlarda gereğini yaparsa... Bu dönemde personel reformunun çözülemeyen birçok sorunların çözüme kavuşacağına yürekten inanıyorum.

4/B'liye de müjde var
Ayrıca Toplu görüşme toplantılarında sözleşmeli personel de unutulmadı. Sözleşmeli personeli sevindirecek bir çok konuda mutabakat sağlandı. Buna göre 4/B ve 4924'lü sözleşmeli personele eş durumu nedeniyle tayin hakkı, becayiş hakkı ve askerlik dönüşü göreve başlama hakkının verilmesi için yasal düzenleme yapılması konusunda taraflar arasında prensip kararına varıldı. Ancak Sözleşmeli personelin eş durumundan tayin yaptırabilmesi için, tayin istediği bölgede sözleşmeli personel ihtiyacı bulunması şartı aranacak. Eğer bunlar yaşama geçerse, sözleşmeli personelin mağduriyetleri kısmen giderilecek. Kamu çalışanlarının sesi olarak sizin adınıza sözkonusu düzenlemelerin yakından takipçisi olacağız.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 27.08.2008)

GÜNDEM