BASINDAN YAZILAR
EYT Çıkarsa Size De Yarar - MuhasebeTR

EYT Çıkarsa Size De Yarar

Soru: 1976 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1995’te oldu. 27 yıl çalışma sürem ve 9000 gün prim ödemem var. EYT çıkarsa hemen emekli olabilir miyim? RECEP

Cevap: Başlangıcınızı tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak belirtmişsiniz. Oysa başlangıçta bir gün bile emekli olma şartlarını değiştirebiliyor. Sorunuzu 23 Kasım 1995’ten önceki bir tarihte sigortalı olduğunuz varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Yaş dışındaki şartları sağlayanları emekli edecek bir yasa (EYT) çıkartılırsa siz de yararlanarak emekli olabilirsiniz.

TÜM SİGORTALILARI KAPSAYAN BİR YASADAN YARARLANIRSINIZ

Soru: 7 Şubat 1984 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 6 Ağustos 2002. SSK’ya toplam 3800 gün prim ödemem var. 2017’den beri de esnaf Bağkur’luyum. 2007 ve 2008 yılları arasında da 15 ay askerliğim var. Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanması yapsam emeklilik yaşımı geri çeker mi? Emeklilikte yaşa takılan (EYT) kanunu çıkarsa emeklilik şartlarımda bir değişiklik olur mu? İlyas ERDEM

Cevap: Bağkur’da emekli olmak için 9000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca toplam 5400 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 62 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

Askerlik borçlanması emekli olma şartlarınızı değiştirmez, sadece prim ödeme gün sayınızı borçlanma süreniz kadar artırır. EYT yasasının 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanları kapsaması bekleniyor. Çünkü bu tarih itibarıyla yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emeklilik için yaş şartı getirilmiş ve sigortalıların emekli olacakları tarih uzatılmıştı.

Çıkartılacak EYT yasası ile getirilen yaş şartından dolayı emeklilik tarihi uzayanların mağduriyetinin giderilmesi amaçlanmakta. Normal şartlarda EYT kapsamında değilsiniz. Ancak henüz EYT yasasının esasları belli değil. Şayet sigorta başlangıç tarihi gözetilmeden tüm sigortalılar için yaş indirimi getiren bir yasa çıkartılırsa siz de yararlanırsınız.

(Kaynak: Ekrem Sarısu / Posta Gazetesi | 13.01.2022)

GÜNDEM