BASINDAN YAZILAR
Başlangıçtan Sonraki Askerlik Borçlanması Yaşı Düşürür Mü? - MuhasebeTR

Başlangıçtan Sonraki Askerlik Borçlanması Yaşı Düşürür Mü?

Soru: 1 Nisan 1974 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1992’de. 15 ay askerlik yaptım. Askerliğimi borçlansam emeklilik tarihimi öne çeker mi? l Osman OLUK

Cevap: Sigorta başlangıç tarihinden önce yapılan askerlik süresi borçlanılabilir. Bu durumda başlangıç tarihi, borçlanma gün sayısı kadar geri giderek sigorta başlangıç tarihi ve askerlik süresine göre emeklilik yaşını düşürebiliyor.

Sorunuzdan askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınız anlaşılıyor. Dolayısıyla askerlik borçlanması sadece prim ödeme gün sayınızı artırır, emekli olma şartlarınızı değiştirmez. Sonuç olarak askerlik borçlanması emekli olacağınız yaşı düşürmez.

3600 GÜN VE 58 YAŞ DOLMALI

SORU: Eşimin sigorta başlangıç tarihi Temmuz 1999 olup 250 gün prim ödemesi var. Emekli olabilir mi? l Eren ÇİMEN

CEVAP: Eşiniz yaş haddinde emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi. Doğumları sigorta başlangıcından sonraysa, doğumları arasında iki yıllık süre varsa ve doğum sonrasındaki iki yıllık sürelerde prim ödemesi yoksa iki doğumunu borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilir. Eşinizin doğum tarihini bildirmemişsiniz. Doğum borçlanmasından sonra sigortalı bir işte çalışarak 1910 gün daha prim ödeyerek primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte 58 yaşını da doldurursa emekli olabilir.

ÇALIŞAN EŞLERDEN İKİSİ DE AİLE YARDIM ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Soru: Eşim ve ben farklı belediye şirketlerinde işçi olarak çalışıyoruz. Toplu iş sözleşmeme göre 'aynı şirkette çalışan eşlerden birine aile yardımı ödenir' deniyor. İkimiz birlikte aile yardımı alabilir miyiz? l Hasan HÜSEYİN

Cevap: İşçilerin aile yardımı ödenmesine ilişkin usul ve esaslar, taraf oldukları toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmeleri ile belirleniyor. Nitekim çalıştığınız belediye şirketinde de aile yardım ödeneğinin usul ve esasları toplu iş sözleşmesiyle düzenlenmiş. Şirkette çalışan eşlerden sadece birine aile yardım ödeneği verilmesi hüküm altına alınmış.

Eşiniz de çalıştığınız şirkette çalışmış olsaydı, aile yardım ödeneği ikinizden birine verilecekti. Eşinizin çalıştığı belediye ile sizin çalıştığınız belediye şirketi iki ayrı tüzel kişilik olduğundan ikisi aynı işyeri sayılmaz. Dolaysısıyla eşinizin aile yardım ödeneği alıp alamayacağını tespit etmek için, eşinizin taraf olduğu toplu iş sözleşmesine bakmak lazım.

Eşinizin taraf olduğu toplu veya bireysel iş sözleşmesinde aksine bir hüküm yoksa yani; belediyede veya başka bir işyerinde çalışmasından dolayı aile yardım ödeneği alan eşi olana, aile yardım ödeneği ödenmeyeceğine dair bir hüküm yoksa eşiniz de aile yardımı ödeneği alabilir.

SON 1260 GÜNÜ SSK’YA ÖDEMELİSİNİZ

SORU: 1976 doğumluyum. 1 Şubat 1992’de işe girdim. 70 gün SSK, 3700 gün de Bağkur pirimim var. Ne zaman emekli olabilirim? l Fatih İNCE

CEVAP: SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Ancak bu şartlara tabi olmak için son 1260 günü sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya ödemeniz gerekiyor. 2029’da 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Ekrem Sarısu / Posta Gazetesi | 05.03.2021)

GÜNDEM