BASINDAN YAZILAR
SGK Bu Sene Emzirme Yardımını %14,6 Zamlı Ödeyecek! - MuhasebeTR

SGK Bu Sene Emzirme Yardımını %14,6 Zamlı Ödeyecek!

SGK tarafından yapılan yardımlar arasında emzirme ödeneği bulunmaktadır. Halk arasında "süt parası" olarak bilinen emzirme ödeneği SSK ve Bağ-Kur kapsamında bulunan sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması hâlinde sigortalı erkeğe belli şartlarla verilmektedir.

SGK’dan süt parası almak için;

  • SSK’ya tabi (4/1-a’lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
  • Bağ-Kur (4/1-b’li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması ve doğan çocuğun veya çocukların yaşaması gerekmektedir.

ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEK ZORUNLU DEĞİL

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılabilmektedir.

Hemen hatırlatalım emzirme ödeneği almadım diye üzülmeyin. Bu hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 (beş) yıl içinde SGK’dan isteyebilirsiniz.

2021 YILINDA ÖDENECEK EMZİRME YARDIMI

Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, (4/1-a) ve (4/1-b) kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinden geçerli olan ve SGK Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip, Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilmektedir.

SGK Yönetim Kurulu her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılmasına karar vermektedir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2020 yılı için TÜFE oranlarında ortaya çıkan değişim oranının %14,6 olduğu dikkate alınarak 2020 yılında 202,00 TL olan emzirme ödeneği tutarı 2021 yılında 232,00 TL’ye yükseltilmiştir.

Fatih Çam Bey, anneniz isteğe bağlı sigorta kapsamında normal şartlarda en az 25 yıl prim ya da yaş haddinden en az 15 yıl prim ödeyerek emekli olabilir. Bunun dışında af ve toplu para ödeme yolu ile emeklilik söz konusu değildir. İlk sigorta girişinden sonra doğum yapmış ise sadece bununla ilgili borçlanma yapabilir.

            ***

Beste Özgül Hanım, anneniz için en kolay emeklilik yolu 3600 SSK prim günü ile emekliliktir. Bunun için geriye dönük olarak İlk sigorta girişinden sonra doğum yapmış ise sadece bununla ilgili borçlanma yaparak her çocuk için 2 yıl hizmet kazanabilir.

            ***

Nilifer Kılıç Hanım, 3600 SSK prim günü ile emekli olamazsınız. Belirttiğiniz sigorta girişinizle 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 gün SSK prim günü ile ya da 58 yaşında 7200 SSK prim günü ile emekli olabilirsiniz.

Engelli çocuklarınızın başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda ağır engelli olduğunun tespitini en son çalışmalarınızın geçtiği SGK’ya başvurarak gerekli işlemleri önceden yapmış iseniz her yıl (360 gün) için ekstra 90 gün prim kazanmış olabilirsiniz. Ayrıca prim ödeme gün sayılarınızın dörtte birinin, belirtilen emeklilik yaş haddinizden indirilmesi söz konusu olabilir.

            ***

İsmet Mutlu Bey, emeklilik için gerekli sigorta primini fazlasıyla doldurmuşsunuz. 52 yaşını doldurduğunuz gün emekli olabilirsiniz.

              ***

“Kiminle gezdiğinize, kiminle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin! Çünkü bülbül güle, karga çöplüğe götürür...” Hazreti Mevlâna

(Kaynak: İsa Karakaş / Türkiye Gazetesi | 11.01.2021)

GÜNDEM