BASINDAN YAZILAR
Erken Emekli Olmanız Mümkün mü? - MuhasebeTR

Erken Emekli Olmanız Mümkün mü?

Soru: 30 Mart 1969 doğumluyum. 1993 SGK girişliyim. 27 yıl çalışmam ve 8500 gün primim var. Ne zaman emekli olurum? ● Levent DİLBAZ/ ADANA

Cevap: Emeklilik için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli, bundan sonra prim ödemeseniz de, 54 yaşınızı dolduracağınız 30 Mart 2023’te emekli olabilirsiniz. Askerliğinizle ilgili bilgi vermemişsiniz. Şayet askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmışsanız, borçlanarak emeklilik yaşınızı 53’e düşürmeniz mümkün.

ÜCRET ÖDENMEMESİ İŞÇİYE İŞ AKDİNİ FESİH HAKKI VERİR

Soru: Özel bir hastanede 24 Kasım 2009’dan beri çalışıyorum. Fakat bana sadece aralıktan 7 gün sigorta yaptılar. Fakat ben bir ay önce girmiştim. Ama son 15 aydır maaşımı alamıyorum. Sigortam da yatmıyor. Ne yapabilirim? ● Zerrin AKYÜERKOĞLU

Cevap: 15 aydır ücret ödenmemesi, çalışmanızın SSK’ya bildirilmemesi size iş akdinizi haklı olarak fesih hakkı verir. İş akdinizi belirttiğiniz gerekçelerle feshedip işten ayrılmanız halinde işverenin; kıdem tazminatınızı, ücret alacaklarınızı ve varsa kullanmadığınız yıllık ücretli izin sürelerinizin ücretini ödemesi gerekir. Ödemezse önce arabulucuya, arabulucudan sonuç alamazsanız sonra dava açarak hakkınızı yargı yoluyla alabilirsiniz.

ÇALIŞILMAYAN GÜNLER İÇİN İŞ ARAMA İZİN ÜCRETİ ÖDENİR Mİ?

Soru: İş arama izin ücretinin hesabında, hafta tatili, genel tatil günleri gibi çalışılmayan günler dikkate alınıyor mu? Yani bu günler içinde izin ücreti verilmesi gerekiyor mu?

Cevap: Çalışılmayan günler için yeni iş arama izni verilmesi gerekmediğinden, bu günler için ayrıca yeni iş arama izin süresi ücretine hak kazanılmaz. Dolayısıyla çalışılmayan günler için yeni iş arama izin ücreti verilmesi gerekmiyor.

(Kaynak: Ekrem Sarısu / Posta Gazetesi | 19.06.2020)

GÜNDEM