BASINDAN YAZILAR
Kaybedilen Günler İçin Kısmi Ödeme Yapılabiliyor Mu? - MuhasebeTR

Kaybedilen Günler İçin Kısmi Ödeme Yapılabiliyor Mu?

Borçlanması Ek Madde 5'e Sayılır Ama Son Yedi Yıl Hesabına Sayılmaz

Soru: Ek 5 tarım sigortası ödüyorum. Askerlik borçlanması yaparsam 4/A’dan mı sayılır? l Kemal SÖNMEZ

Cevap: Borçlanmayla kazanılan günler, borçlanma yapılan tarihteki sigortalılık statüsüne sayılır. Ek madde 5 kapsamında prim öderken askerlik borçlanması yapmanız halinde, Ek madde 5 kapsamımda ödenen primler 4/A’ya (SSK’ya) sayıldığından borçlanmayla kazanacağınız günler de 4/A’ya (SSK’ya) sayılır. Ancak askerlik son yedi yıl içinde yapılmadığından, son yedi yıl hesabına dahil edilmez.

ASKERLİĞİNİZİ BORÇLANIP 52 YAŞI DOLDURACAKSINIZ

Soru: 1970 doğumluyum. 1992 sigorta girişim var. Askerlik borçlanması yapsam, emekliliğimi kaç yıl geri çeker? l G.YURTSEVEN

Cevap: Askerlik tarihiniz ile süresini bildirmemiş, sigorta başlangıç tarihinizi de tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde, sadece yıl olarak bildirmişsiniz. Sorunuzun cevabı bu bilgilere göre değişir.

Sorunuzu 23 Kasım 1992’den önce sigortalı olduğunuz ve en az 18 ay askerlik yaptığınız varsayımına göre cevaplandıracak olursak, askerliğinizi borçlanmanız ve toplam 5525 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 2022’de 52 yaşınızı dolduracağınızı tarihte emekli olabilirsiniz.

GEÇMİŞE YÖNELİK BAĞKUR KAYDI MÜMKÜN DEĞİL

Soru: 80 yaşında bir doktorum. 38 sene tıp merkezi işlettim. İyi vergi verdim. Aynı zamanda haftada iki kere 1 saat bir fabrikada işyeri hekimi olarak çalıştım. İşveren beni sigortalı yapmış. Ben de kendisine her ay serbest meslek makbuzu verdim.

Sonuç olarak SSK’dan en alt seviyeden emekli oldum. Ancak Bağkur’a müracaat etmemiştim. Benim gibi serbest çalışan doktor arkadaşlarım Bağkur’dan daha yüksek emekli maaşıyla emekli oldular. Şu anda yine haftada bir gün işyeri hekimliği yapıyorum.

İşyeri mecburen sigortalı yaptı. Ayrıca bir klinikte serbest meslek erbabı olarak çalışıyorum. Her ay serbest meslek makbuzu veriyorum. Acaba Bağkur emeklisi olabilir miyim? Bunun için ne yapmam lazım? l Dr. Leyla ONAY

Cevap: Süresi içerisinde Bağkur’a kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülükleri 1 Ekim 2008’den itibaren başlatılıyor. Dolayısıyla geçmişe yönelik Bağkur’a kayıt olup, prim ödeyerek Bağkur’dan emekli olmanız mümkün değil.

Ancak şu anda bir taraftan destek primine tabi olarak işyeri hekimliği yapıyorken, diğer taraftan da doktor olarak serbest meslek faaliyetinde bulunuyor olmalısınız. SSK emekliliğinizi iptal ettirip, serbest meslek faaliyetinizden dolayı Bağkur’a prim ödeyebilirsiniz.

Fakat Bağkur’dan emekli olabilmek için en az 1260 gün (3.5 yıl) prim ödemeniz lazım. Şu anda almış olduğunuz emekli aylığından yüksek bir aylık alabilmek için de Bağkur’a prime esas kazancın üst sınırı üzerinden (bugün için üst sınır 22.072.50 TL’dir) prim ödemelisiniz. Ancak fayda-maliyet hesabını iyi yapmak gerekir.

KAYBEDİLEN GÜNLER İÇİN KISMİ ÖDEME YAPILABİLİYOR MU?

Soru: Borçtan dolayı 8 yıl Bağkur’um silindi. Silinen sürenin 3 yılını borçlanabilir miyim? l AHMET

Cevap: Prim borcundan dolayı sigortalılık süresi durdurulup prim borcu silinen sigortalılar ‘ihya’ adı verilen işlemle, durdurulan sigortalılık süresinin tamamının primini bugünkü güncel değeri üzerinden ödeyerek kaybettikleri günlerini geri kazanabiliyor. Maalesef kısmi ihya yapılamadığından 3 yılı borçlanarak geri kazanamazsınız.

62 YAŞIN DOLMASINI BEKLEYECEKSİNİZ

Soru: 1962 doğumluyum. 2002 Bağkur girişliyim. Acaba ne zaman emekli olabilirim? l Vehbi ÖZBEK

Cevap: Bağkur’da yaş haddinden emekli olmak için; 15 tam yıl (5400 gün) prim ödeme ve 62 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 62 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Ekrem Sarısu / Posta Gazetesi | 04.06.2020)

GÜNDEM