BASINDAN YAZILAR
Heyet Raporu ve Tazminat / Didem Okur - MuhasebeTR

Heyet Raporu ve Tazminat / Didem Okur

■ Ben 2014 Mayıs ayında dayanıklı tüketim malları (beyaz eşya, tv satış-pazarlama) işine giriş yaptım. 2016 yılında aynı şirkette çalışma esnasında bel fıtığı olduğumu, ameliyat olmazsam felç kalabileceğimi, beyin cerrahı iletti. Bunun üzerine bel fıtığından ameliyat oldum. Ameliyattan sonra da ağrılarım devam etti, kas gevşetici kullanmaya başladım.
2018 yılında çalıştığım şirket, beni evimden 60 kilometre uzak mesafede başka bir şubeye gönderdi. Yaklaşık 2 aydır da bu şubedeyim. Şubeye gitmek için günde 5 saat ayakta yolculuk yapıyorum. Ayrıca pazar hariç her gün 11 saat mesaim var. Bu şekilde çalışmaya devam etmem çok zor.
Şirketimden nasıl hak talep ederim ve tazminatımı alabilirim?

Okurumuzun sorusunda 3 sorun dikkati çekiyor: İşçinin sağlık nedenleri, fazla çalışma ve işyeri koşullarında değişiklikten kaynaklanan fesih hakkı. Bu hafta her bir sorunu bu soruya bağlı olarak ayrı ayrı ele alacağız.
İşçinin sağlık nedenlerine bağlı fesih hakkı:
Önceki yazılarımızda da vurguladığımız üzere, işçinin iş sözleşmesini sağlık sebeplerine bağlı haklı feshi mümkündür. Haklı feshinle kıdem tazminatına hak kazanır. Bunun için; işçinin yaptığı işin, işçinin sağlığı ya da yaşamını sürdürmesini tehlikeye düşürdüğünün ispatı gerekir. Bunu ispat etmeyen işçi, kıdem tazminatına hak kazanamaz. Okurumuz, geçirdiği bel fıtığı ameliyatına ilişkin hastane evrakının örneğini ilgili hastaneden talep etmelidir. Ayrıca işyerindeki çalışma koşuları ile ilgili keşif yapılması da gerekecektir. Sağlık sebeplerine dayalı olarak iş akdini noter kanalı ile göndereceği bir ihbarname ile fesheden işçinin, sonrasında kıdem tazminatını talep edebilmek için önce arabulucuya başvurması ve arabulucu görüşmelerinde anlaşma sağlayamazsa mahkemeye başvurması gerekeceğini de hatırlatalım. Aşağıda, konu ile ilgili bir Yargıtay kararını okurlarımızın dikkatine sunuyorum. İspat konusunun ne denli önemli olduğu bu karardan da anlaşılacaktır:
"Mahkemece konusunda uzman doktor, iş güvenliği ve işçi sağlığı uzmanı ile mahallinde keşif yapılarak işyerinin davacıda meydana gelen hastalığın oluşumunda etkili olup olmadığı, işyerinde bu konuda iş güvenliği ve işçi sağlığı için tedbirlerin alınıp alınmadığının tespiti, ... etraflıca tespit edilmeli, ayrıca davacı işçinin Adli Tıp veya üniversite hastanelerine sevki ile 4857 sayılı Kanunun 24/I-a maddesi uyarınca iş sözleşmesinin konusu olan işin yapılmasının işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olup olmadığı yolunda rapor alınarak sonuca göre karar verilmesi gerekirken, eksik inceleme ile karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir."(Yargıtay 9. HD. 2009/37039 E. 2010/41791 K. 24.12.2010 T.)

(Kaynak: Aydinlik | 11.12.2018)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM