BASINDAN YAZILAR
Kıdem Tazminatında Son Durum | Asgari Ücret Düşebilir - MuhasebeTR

Kıdem Tazminatında Son Durum | Asgari Ücret Düşebilir

 

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatı üzerine "bu tazminat" lazım dedi ve devlet elin taşın altına sokarsa tazminat olayı erkenden çözülür önerisi ve açıklaması olmuştu. Asgari ücret konusunda önlem alınmazsa düşme durumu yaşanabilir. Yeni Bakan Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı ve asgari ücrette son durum hakkındaki duruşu ne olacak?

Eski Çalışma Bakanı Süleyman Soylu'nun "yakında gündeme gelecek" dediği kıdem tazminatı, yeni Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından devam ettirelecek mi? Çalışan kesimin en çok merak ettiği sorunun cevabı ilerleyen zamanlarda belli olacaktır.

Habertürk'e açıklamalarda bulunan eski Çalışma Bakanı Soylu'nun ekonomiye dair sözleri..

Asgari Ücret?

Asgari ücret konusunda önlem alınmadığı takdirde 1300 Lira'dan 1230 Lira'ya düşebilir açıklamasını yapan Bakan Soylu, vergi diliminden etkilenmemesi için çalışma başlatılması gerektiğini söyledi. Maliye bakanı ile görüştüğünü söyleyen Soylu, asgari ücret konusunda ne yapılabilir, bu konuda neler dikkate alınabilir sorusuna cevap aradıklarını dile getirdi. Vergi diliminden etkilenirse ücret, yıl sonu düşme durumu olduğunu açıkladı. Tüm vergi dilimleri üzerinden bir karar alınmasının söz konusu olmadığını söyleyen Soylu, asgari ücretin 1300 Lira'nın altına düşmemesi için kabiliyetimiz var mı, ona bakacağız açıklamasında bulundu.

Darbe gazileri?

15 Temmuz darbe girişiminden ötürü 241 şehidin olduğunu söyleyen Soylu, darbe girişiminde yaralanan darbe gazilere "gazi maaşı" ödendiğini dile getirdi. Yaralanan hastalar "gazi hakları"ndan yararlanabilir mi sorusuna Soylu, buna valiliklerde oluşturulan "nakdi tazminat komisyonları" belirleyeceğini söyledi.

Kıdem tazminatı?

Kıdem tazminatı konusunda hassas bir pencereden bakan Soylu, bu konunun çalışan tüm kesimlerini ilgilendirdiğini dile getirdi. Bakan Soylu "Çalışanların yüzde 86'sı kıdem tazminatı alamıyor. Mahkemeye başvuranların oranı yüzde 30'un altında. Davalar dört yıl sürüyor. Bu konuda işverenler üzerinde iyi araştırmalar yaptık. Yüzde 70'in üzerindeki kısmı değiştirilmesini istiyor. Devlet elini taşın altına sokarsa kıdem tazminatı meselesi daha kolay çözülür. Çalışma bakanlığı olarak önerimiz bu yönde." açıklamasında bulundu.

Kanser ilaçları?

Kanser hastaların kanser ilaçlarının bazılarını alamama, erişememe durumu hakkında Bakan Soylu "Bazı ilaçlara erişimde yaşanan mağduriyeti gidermek için birtakım düzenlemeler getiriyoruz. Özellikle kanser ve nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bilim komisyonlarından geçmiş, ancak henüz ülkemizde ruhsatlandırılamadığı için SGK tarafından geri ödeme listelerine alınamayan kanser ilaçları bulunuyor" dedi.

(CNNTÜRK | 02.09.2016)

GÜNDEM