BASINDAN YAZILAR
Kız Babası Damada Başlık Parası Öder Mi? / Şükrü Kızılot - MuhasebeTR

Kız Babası Damada Başlık Parası Öder Mi? / Şükrü Kızılot

 SORU: Kızımın iki yıldır arkadaşlık ettiği bir genç var. Evlenme aşamasına gelmiş gibiler. Geçenlerde kızıma; “Bizim adetlerimize göre, kız babası damat adayına ‘drahoma’ adı altında başlık parası benzeri bir ödeme yaparlar. Baban şimdiden net iki milyon dolar hazırlasın” demiş. Hocam, hem kızı vereceğiz hem de drahoma adı altında damada para mı vereceğiz? Kız da oğlanı çok seviyor.

Kafam karıştı. 
Bir de “net” para deniliyor. Bu vergiyi kız babası olarak benim üstleneceğim anlamına mı geliyor? 
(Rumuz: Kız Babası)
YANIT: Drahoma denilen, kız babasının damat adayına başlık ödemesi, yaygın olmamakla birlikte rastlanan bir uygulama. Madem damat tarafının adetleri böyle, kızınız da çok istiyor, ödenecek para da bütçenizi etkilemiyorsa, ödeyin gitsin. Vergisine gelince, bu konuda rahat olabilirsiniz. Drahoma ödemeleri veraset ve intikal vergisinden istisna.

Almanya’da ölürsem çocuklar vergi öder mi?

SORU: Ben yurt dışında, Almanya’da yaşayan ve bir yabancı ile evli iki çocuk annesi bir Türk vatandaşıyım. Türkiye’de bir yazlık evim ve bir miktar banka yatırımım var.  Eğer ben erken ölürsem eşim ve çocuklarım yabancı olarak miras konusunda Türkiye’de sıkıntı yaşarlar mı? 
Sara Müller - Almanya
YANIT: TC tabiiyetinde bulunan kişilere ait malların 
ölüm yolu ile intikali veraset ve intikal vergisine tabidir. Ölüm yabancı bir 
ülkede olmuşsa, mirasçılar da yabancı ülkede ise, ölüm tarihini izleyen sekiz ay içinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi verecekler. Yazlık ev ve bir miktar paraya vergi çıkmaz.

Asgari işçilik ödemesi ve cezası

SORU: Yaptığımız inşaat işi nedeniyle, SGK’dan 86.547 lira fark işçilik tutarı hesaplanarak tebliğ edildi. Bu tutarı gider yazabilir miyiz?
Hüseyin OĞUZ – Bursa
YANIT: SGK tarafından re’sen tahakkuk ettirilen sigorta primleri, fiilen bu kuruma ödendiği tarihte gider olarak yazılabilir. Ancak bu şekilde hesaplanan sigorta primleri nedeniyle kuruma ödenen para cezaları ile gecikme zamları ve faizleri, gider olarak indirilemez.

Evini kiraya veren emekli

SORU: Babamın bir evi var. 2001 yılında emekli oldu başka herhangi bir geliri başka bir evi arsası vs. si yok. 2002 yılından 2006 yılına kadar bu evin emlak vergisi ödenmiş. 2007 yılından itibaren 2014 yılına kadar toplam 690 TL borcu çıktı. Bu evde kiracı oturuyor fakat babamlar da kirada oturuyor. Bu borca itiraz edebilir miyiz? 
Mustafa AVCI - Trabzon
YANIT: Evet itiraz edebilirsiniz. 31.12.2003 Tarihli Mükerrer 3. Baskı Resmi Gazete’de yayınlanan 38 No’lu Emlak Vergisi genel tebliği var. Orada evini kiraya verip kendisi kirada oturan ve bir evi olan emeklinin, sıfır oranlı emlak vergisine tabi olduğu yazılı. Belediye’den, tebliği de dilekçenize ekleyerek “Düzeltme” talep ediniz.

Evde çalışan kadın ve işyeri hekimi

SORU:  Evde yarım gün çalışan kadın için iş güvenliği ve işçi sağlığı hizmeti almamız gerekecek mi? 
Faruk YALDIZ – İzmir
YANIT: Hayır, gerekmeyecek. Ev, iş yeri sayılmıyor.

Yarım kalmış inşaatın devri

SORU: Kat karşılığı inşaat işi yapıyorum. Natamam vaziyetteki inşaatı devredeceğim.
KDV oranı yüzde kaç olacak?
Aydın ÇAKMAKCI – Ankara 
YANIT: Yüzde 18 olacak.

(Kaynak: Hürriyet Gazetesi | 08.02.2014)

GÜNDEM