BASINDAN YAZILAR
Temizlikçi Kadın Rüyalarıma Girmeye Başladı / Şükrü Kızılot - MuhasebeTR

Temizlikçi Kadın Rüyalarıma Girmeye Başladı / Şükrü Kızılot

SORU: Perşembe günü, eve haftada bir temizliğe gelen kadının “sigorta ettirilmesi” gerektiğini, aksi halde 100 bin lira civarında ceza ve prim gelebileceğini yazdınız.

Okuyunca allak bulak oldum. Temizlikçi kadın geceleri rüyama giriyor. Beni ihbar etmiş, mahkemeye çağrılıyorum, yüklü cezalar, eve haciz.. Sabah kan ter içinde uyandım. Tamam, evinde her gün kadın çalıştıranları anladım ama 
benim eve 7-8 yıldır haftada bir, hep aynı kadın geliyor. Bunu sigorta ettirmedim diye 5 yıl için 100 bin lira civarında ceza ve prim olur mu? 
(A.K - İSTANBUL)
YANIT: 
Temizlikçi kadının evde “sürekli çalıştırılması” sigorta ettirilmesini gerektiriyor. Buradaki “sürekli” kavramının tanımı çok önemli. Aynı kadının, aynı eve, düzenli olarak haftada bir gün gelmesi, süreklilik kabul ediliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nca, aynı kadının, aynı eve haftada bir gün temizlik için gelmesinin “süreklilik” kapsamında değerlendirilmeyeceğini, bir genelge ile açıklaması hatta bir yasa değişikliği yapılıp ilgili madde de (5510 Sayılı K.Md.6/1-c) belirtilmesi, bu sorunu çözer. Aksi halde, siz dahil yüzbinlerce kişiye ciddi cezalar gelebilir. Şu anda evlerin çoğunda, patlamaya hazır “ceza bombası” var!

EVLERE TEMİZLİKÇİ KADIN BOMBASI DÜŞTÜ - 27 EYLÜL 2013 TARİHLİ YAZI

1 GÜNLÜK TEMİZLİĞE 150 BİN TL CEZA - 26 EYLÜL 2013 TARİHLİ YAZI

20 yıllık gayrimenkulü satınca vergi çıkıyormuş

SORU:
 1993 yılında aldığım arazi, belediyece yapılan ifraz sonucu 16 Mayıs 2009 tarihinde cins tashihi gerçekleştirilerek, tapuya “arsa” olarak tescil edildi. Şimdi bu arsayı 4 milyon liraya satacağım, muhasebecim “20 yıl önce de almış olsan bu satışa yüklü gelir vergisi çıkar” diyor. Doğru mu? 
Cengiz Kılıç -  ANKARA
YANIT: Evet doğru. Maliye Bakanlığı, bu gibi durumlarda satılan arsanın edinme tarihinin, tapuya arsa olarak tescil edildiği tarih (yani) 16.05.2009 olduğunu, 25.3.2011 tarih ve 76 no.lu Gelir VergisiSirkülerinde açıklıyor.

Emeklinin kiradaki dairesi

SORU: 
Emekliyim kirada dairem var, eşimin üstüne kayıtlı dairede beraber oturuyoruz. Emlak vergisi öder miyim? 
Adıma başka mülk yok. 
Hilmi Öztömek - ADANA
YANIT:
 Kiradaki eviniz için emlak vergisi ödemeniz gerekiyor. Ancak siz de kirada otursaydınız, ödemeye-cektiniz.

Annem üçüncü kocasından  boşanırsa otomobilim olacak

SORU:
 Benim derdim de annemin üçüncü kocasıyla ilgili. Banka kredisi kullanarak, 350 bin euroya bir otomobil alacağım. Annem de bana kefil olacak. Taksitleri de o ödeyecek. Banka,kocasının annemin kefaletine rıza göstermesini istiyor. Acaba banka benim işi yokuşa mı sürüyor? Annemin kocası, kefalete rıza göstermeye yanaşmıyor. Arabayı alamayınca, kız arkadaşımla da aram limoni oldu. Anneme, “anne gerekirse bu adamdan boşan, öyle kefil ol” diyorum. Annem yanaşmıyor. Ben de bunalımdayım. Acaba, benim sorunu çözecek bir formül var mı?  
Cem Derici- İSTANBUL
YANIT
: Banka, sizin işi yokuşa sürmüyor ya da zorluk çıkarmıyor. Borçlar Kanunu’nun 584. maddesi yani yasal prosedür böyle.. Annenizin, siz otomobil alacaksınız diye kocasından boşanmasını istemek diye bir şey olur mu? Herhalde bir anlık kızgınlıkla böyle dediniz. En iyisi o otomobili unutup, mütevazi bir otomobil alın.

Ev hizmetinde çalışanaişsizlik aylığı var mı?

SORU: 
Ev hizmetlerinde dört yıldır sigortalı olarak çalıştığım yerden ayrıldım. Şu anda işsizim. İşsizlik aylığı hakkım var mı?
Nuray Alkan-İZMİR
YANIT: 
Evet var. En az 600 gün sigortalı olanların 180 gün, 900 gün sigortalı olanların 240 gün, 1.080 gün ve daha fazla sigortalı olanların 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alma hakkı var.

(Kaynak: Hürriyet Gazetesi | 28.09.2013)

GÜNDEM