SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Toptan inşaat malzemeleri satmaktayız. Toplu gönderdiğimiz bir mal için irsaliye kestik ama malların tamamı kısım kısım daha sonra satılacak. Faturayı 7 gün içersinde mi kesmeliyiz?

Toptan inşaat malzemeleri satmaktayız. Toplu gönderdiğimiz bir mal için irsaliye kestik ama malların tamamı kısım kısım daha sonra satılacak. Faturayı 7 gün içersinde mi kesmeliyiz?

 

Soru:

 

Toptan inşaat malzemeleri satmaktayız. Toplu gönderdiğimiz bir mal için irsaliye kestik ama malların tamamı kısım kısım daha sonra satılacak. Faturayı 7 gün içersinde mi kesmeliyiz?


Cevap:
Vergi Usul Kanununun 231. maddesinin 5. fıkrası hükmüne göre fatura irsaliyeden itibaren 7 gün içersinde kesilmelidir. İrsaliye kestiyseniz faturayı en geç 7 gun içersinde kesmelisiniz.

Ancak, malları konsinye şekilde satabilirsiniz. Zaten bahsi gecen işlem konsinye satışa benziyor. Yani mallar gönderilmiş ama kısım kısım satılacak. Bu takdirde irsaliye keserken irsaliyenin üzerine malların konsinye şekilde teslim edildiğine dair bir şerh düşmelisiniz. Ve satış yapıldıkça satısı yapılan tutara ilişkin fatura kesmelisiniz. Konsinye malları izlemek için ,ise malları yüklediğinizde 153 hesaptan çıkıp 157 Diğer Stoklar hesabına girin. Bu şekilde konsinye malların takibi daha kolay olacaktır.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi - Denetçi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

(08.06.2009)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM