YAZARLARIMIZ
Dr. Koray Ateş
korayates@muhasebetr.comYeni KDV Tebliğinde Özetin Özeti

Tarih: 02.05.2014

Değerli okurlarım, bilindiği gibi 1985 ten bu yana yayınlanmaya başlanan KDV tebliğleri 26.04.2014 tarihinde yürürlükten kalkarak tek bir tebliğ haline getirildi. Tebliğ yaklaşık 270 sayfa olduğundan şu ana kadar pek az kişi tamamını okuma fırsatı elde edebilmiştir. Tebliğin çok büyük bir kısmı eski tebliğlerin aynı uygulamalarını içermekte olup az bir bölümünde bir takım yenilikler getirilmiştir. Bu yeniliklerin neler olduğunu sizler için bu yazımda paylaşacağım;

1) Hızlandırılmış İade Sisteminden Yararlanma Koşulları Hafifletildi

Hızlandırılmış iade sisteminden yararlanmak için, bilanço büyüklükleri yani aktif, maddi durağan varlıklar, özsermaye ve satış tutarıyla ilgili 4 kriterden 3'nü sağlamış olması bundan böyle yeterli sayılacak. Ayrıca çalıştırılması gereken asgari işçi sayısı da 350'den 250'ye düşürüldü. Bu uygulama büyük hacimli mükelleflerin KDV iadelerini herhangi bir inceleme olmaksızın ve 5 iş günü içinde almalarına imkan sağlarken, tebliğ çalışmasıyla bu uygulamadan daha fazla mükellefin yararlanmasına imkan sağlanacak.

2) Tecil ve Terkin Uygulamasında Yeni Dönem
Tebliğ ile birlikte tecil ve terkin uygulamasından yararlanacak imalatçıların kapsamı tarımsal üretimi de kapsayacak bir şeklide genişletildi. İlk defa tarımsal üretim yapanlar da tecil, terkin kapsamına alınmış oldu.

3) İstisna Düzenlemelerinde Yeni Dönem

Tebliğde en dikkat çekici yerlerden biri de imal, inşa, tadil, bakım ve onarım uygulamalarını içeren istisna düzenlemelerinde proje uygulamasına geçilmesi olmuştur. Mükellef önceden bir proje hazırlayacaktır. Mükellef bu proje kapsamında hangi malların alınacağı listesini sunacak. Bu kapsamda yapılacak iade ve istisnalar kolay bir şekilde takip edilmesi amaçlanmıştır.

4) KDV İadesi Alanlara Büyük Müjde! İndirimli Teminat Uygulaması Sınırsız Hale Getirildi!!

Tebliğin en dikkat çekici bir diğer yeniliği ise indirimli teminat uygulamasında yaşanmıştır. Daha önce sadece imalat ya da ihracat yapan mükelleflerin yararlanabildiği indirimli teminat uygulaması sistemini, KDV iadesi alan tüm mükelleflerin gerekli şartları sağlaması kaydıyla yararlanabileceği şekle dönüştürüldü. Bu şartlardan en önemlisi YMM Tasdik Sözleşmesinin zorunlu hale getirilmiş olmasıdır.

İndirimli teminat uygulaması sistemiyle gerekli koşulları sağlayan mükellefler, KDV iadelerini yüzde 100 teminat yerine sadece yüzde 4 veya yüzde 8 teminat göstererek alabilecekler.

Teminatların bu denli düşürülmesi mükelleflerin finansman yükünü ciddi biçimde hafifletmiş olacaktır.

5) KDV İadesi Alanlara Önemli Bir Haber Daha

Tebliğ ile birlikte Mal teslimlerinden kaynaklanan tevkifattan dolayı KDV iadesi alan mükelleflere bir önemli haber daha gelmiştir. Tebliğe göre Mal teslimlerinden dolayı MAHSUBEN KDV İadesi alan mükellefler bundan böyle YMM raporu, teminat veya vergi incele raporu  OLMAKSIZIN iade alabileceklerdir.

(Bu makale kaynak gösterilse dahi farklı sitelerde yayınlanamaz.)

GÜNDEM