YAZARLARIMIZ
Dr. Koray Ateş
korayates@muhasebetr.comMali Müşavirlere Maliyeden Tokat Gibi Yanıt!

Tarih: 05.11.2013

Değerli okurlarım, bilindiği üzere mali müşavirler GVK 66. Maddesine istinaden serbest meslek erbabı sayılmakta ve şahıs işletmesi olarak faaliyet göstermektedirler.  Serbest meslek erbaplarının sahibi oldukları taşıtları mesleki faaliyetlerinde de  kullanmak şartıyla bu taşıtları VUK 313. Maddesine istinaden amortisman ayırmak suretiyle giderleştirebileceklerdir.

Çok yakın bir zamanda bir Mali Müşavirin iş yoğunluğundan dolayı envanterine kaydettiği ve şirketinde çalışan stajer mali müşavirlerin kullanımına tahsis ettiği ikinci bir aracın amortisman ve masraflarını gider yazılıp yazılmayacağı Bakanlığa sorulmuştur.

Bakanlık tarafından 31.07.2013 tarih ve 38418978-120(68-12/9)831 sayılı özelge ile adeta TOKAT gibi bir cevap gelmiştir.

Buna göre, faaliyetini tek başına yürüten serbest meslek erbapları iş yoğunluğundan veya işlerinin büyümesinden kaynaklansa dahi envanterlerine aldıkları ikinci bir otomobilin hiçbir masrafını gider yazamayacakları gibi söz konusu araca amortisman ayırmaları da mümkün değildir.

Bakanlığın verdiği bu özelge hem VUK 313 hem de GVK 68. Maddesine apaçık aykırıdır. Serbest meslek erbabının envanterine kaç adet araç kaydedeceğine yönelik kanunda herhangi bir şekilde düzenleme yer almamaktadır. Zira, durum dava konusu edildiği takdirde bu davanın mükellef lehine sonuçlanma olasığı son derece yüksektir.

(Bu makale kaynak gösterilse dahi farklı sitelerde yayınlanamaz.)

GÜNDEM