YAZARLARIMIZ
Dr. Koray Ateş
korayates@muhasebetr.comEmlak Vergisinde Son Günler!

Tarih: 23.05.2013

 

Mayıs ayının son günlerine doğru ilerlerken emlak vergisinin de birinci taksidinin ödeme zamanının yaklaştığını görmekteyiz. Yaklaşık 23 milyona yakın mükellefi ilgilendiren emlak vergisi, belediyeler tarafından tahsil edilmekte ve Mart-Nisan-Mayıs aylarında birinci taksit, Kasım ayında da ikinci taksit olmak üzere iki eşit taksitte ödenmektedir.

Birinci taksidin bitimine doğru yaklaşırken son birkaç hatırlama yararlı olacaktır. Konuya girmeden önce, geçen yıl %10,26 bu yılda %7,80 ve olmak üzere emlak vergisi oranlarının, yeniden değerleme oranında arttırıldığını söyleyerek başlamalıyız. Çünkü daha önceki yıllarda hep yeniden değerleme oranının yarısı kadar arttırılmaktaydı. Bu kısa hatırlatmadan sonra Emlak Vergisi Kanununun 8. Maddesinde belirtildiği üzere geliri sadece emekli maaşı olanların, ev hanımlarının, işsizlerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin brüt 200 metrekareye kadar olan tek meskenlerinden dolayı emlak vergisi alınmayacağını ve bu durumda olan vatandaşlarımızın ‘‘indirimli bina vergisi uygulaması’’ diye tabir ettiğimiz sıfır oranlı emlak vergisine tabi olacaklarını belirtmeliyiz.

Burada tek meskenden başka gelir getirmeyen bir işyeri veya arsanın olması emlak vergisi açısından indirimli bina vergisi uygulamasına engel teşkil etmemektedir. Eşlerden her ikisinin de emekli olup tek meskenlerinin olması halinde yine emlak vergisi ödemeyeceklerdir. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 38 ve 44 seri no’lu genel tebliğinde belirtildiği üzere kendi oturduğu tek meskeni kiraya verip başka bir yerde kirada oturanlar yine tek meskenlerinden dolayı emlak vergisi ödemeyeceklerdir. Ayrıca tek meskene hisse ile sahip olunması halinde hisse miktarına düşen paylardan yukarıda belirttiğimiz vatandaşlarımız muaf olacaklardır. Ancak muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan(yazlık, devremülk gibi) meskenler için indirimli bina vergisi uygulanmayacaktır. Yani bu meskenler emlak vergisine tabi tutulacaklardır. İndirimli bina vergisi uygulamasından yaralanabilmek için emlağın bağlı bulunduğu Belediye’ye bir bildirim formu doldurarak başvurmak ve o belirtilen meskende oturuyor olmak gerekmektedir. Ayrıca bu belirttiğimiz kriterlere uygun olup bugüne kadar emlak vergisi ödeyen vatandaşlarımız ilgili Belediye’ye başvurarak tahakkuk zamanaşımı (geriye dönük 5 yıl) içerisinde mutlaka ödemiş oldukları emlak vergilerini iade alabileceklerdir.

Ayrıca inşaatı yeni tamamlanan binalarda bir geçici muafiyet söz konusudur. Özellikle yeni bitmiş inşaattan daire alarak oturan ya da tasarruf eden mükellefler inşaatın bitim tarihinden itibaren bu dairenin emlak vergi değerinin %75’ine tekabül eden tutardan emlak vergisi öderler. Yani 5 yıl süreyle emlak vergi değerlerinin %25’i emlak vergisinden muaftır. 

Son bir hatırlatmada bulunacak olursak Emlak Vergisinin birinci taksidinin son günü 31 Mayıstır ve Emlak Vergisi ödeyecek vatandaşlarımızın hesaplanan verginin %10’ unuda ‘‘Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Yönelik Katkı Payı’’ olarak ödeyeceklerini bilmelerinde yarar bulunmaktadır. 

                                                        

(Bu makale kaynak gösterilse dahi farklı sitelerde yayınlanamaz.)

GÜNDEM