BASINDAN YAZILAR
Priminizi 3600 Güne Tamamlamaktan Başka Yol Yok - MuhasebeTR

Priminizi 3600 Güne Tamamlamaktan Başka Yol Yok

Soru: 1960 doğumluyum. Sigortam 1992’de başladı. Yalnızca 127 gün primim var. Sonra çalışmadım. Borçlanma yapacak durumum da yok. Emekli olabilme imkanım var mı? l Hilal AKTÜRK

Cevap: Emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 3473 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Sonuç olarak emekli olmak için primin 3600 güne tamamlanması gerekiyor.

İŞYERİ DEVRİNDE ÇALIŞANLARIN YILLIK İZİN HESABI

SORU: İşyeri devredildiğinde çalışanların yıllık izin süresi nasıl hesaplanacak? Eski işverenin yanındaki kıdemleri hesaplanacak mı? Yeni işveren çalışanların yıllık izin sürelerini hesaplarken, eski işverenin yanında geçen çalışma süresini dikkate alacak mı?

CEVAP: İşyerinin bir başka işverene veya şirkete devredilmesi halinde devir tarihinde işyerinde çalışanların iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte işyerini devir alan işverene veya şirkete geçer. Çalışanın işyerindeki çalışma süresine göre hesaplanan tüm hakları; işyerini devreden işverenin yanında işe başlama tarihinin dikkate alınarak hesaplanması yasal zorunluluktur (4857 sayılı Kanan Md.6). Bu nedenle devredilen işyerlerinde çalışan işçilerin yıllık izin sürelerinin, devirden önceki çalışma süresi dikkate alınarak hesaplanması gerekiyor.

ÇALIŞMA HERKESİN EMEKLİ AYLIĞINI DÜŞÜRMEZ

Soru: 10 Aralık 1974 doğumluyum. SSK girişim 15 Mart 1992’de. Daha öncesi de var ama çıraklık döneminde sigortasız çalıştırmışlar. O zaman SSK nedir, nereden kontrol edilir, bilemedik. Şimdi 7180 gün primim var. Primlerim hep tavandan yatmış. Arada yurtdışında gemide SSK’sız çalıştığım da var. Şu an prim ve yılı fazlasıyla dolduruyorum. Sanırım yaş sınırlamasına takıldım.

Bu arada çalışmıyorum. Bir de bunun üzerine çıkan GSS prim borcunu ödüyorum. Primlerim yüksek ve fazla. Yıl olarak süreyi doldurmadım. Acaba yaşı beklemeden emekli olma hakkım var mı? Ne yapabilirim? Bu arada sigortalı çalışsam hak ettiğim emeklilik maaşım düşüyor. Çalışsam da niye sigorta yaptırmak isteyeyim? Bunu da bu şekilde teşvik eden yasa değil mi? l Yıldırım Beyazıt SERİM

Cevap: Çırak sigortasında kişileri emekli eden sigorta kollarına prim yatırılmadığından sigorta başlangıcı sayılmaz. Bu açıdan geçmişte çıraklık döneminde prim ödenmediğinden hayıflanmanıza gerek yok. Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabisiniz.

Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 10 Aralık 2027’de emekli olabilirsiniz. Çalışmadığınız dönemde sağlık yardımı almak için aylık 88.29 lira prim ödemek zorundasınız. Ancak gelir testine girip, testten aile içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı brüt asgari ücretin üçte birinden (bugün için 981 TL) az çıkması halinde prim ödemeden de sağlık yardımı alabilirsiniz.

Sigortalı çalışma emekli aylığını düşürmez. Sizin gibi primlerini hep tavandan ödedikten sonra, asgari ücret üstünden prim ödeme hak edilen emekli aylığını düşürür. Ayrıca bu durum ilk defa sizin gibi 2000’den önce sigortalı olup 2008’den sonra emekli olacakları kapsıyor. Yoksa ilk defa 1 Ekim 2008’den sonra sigortalı olanları kapsamıyor. Bunların emekli aylığı prim ödedikçe artıyor.

ERKEN EMEKLİLİKTEN YARARLANABİLİR MİYİM?

SORU: 15 Ekim 1976 doğumluyum. İlk SSK başlangıç tarihim 1 Ekim 1995 olup şu an 4194 gün prim ödemem var. Erken emeklilikten yararlanabilir miyim? l İbrahim BİLİR

CEVAP: Maalesef yararlanabileceğiniz bir erken emeklilik yasası yok. Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. 1556 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla, 55 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Priminizi 5750 güne tamamladıktan sonra sizin gibi sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, emekli olmak için aranan yaşın dolmasını bekleyenleri emekli edecek bir yasa çıkarsa tabi ki siz de yararlanırsınız.

(Kaynak: Ekrem Sarısu / Posta Gazetesi | 28.12.2020)

GÜNDEM