BASINDAN YAZILAR
48 Yaşınızı Dolduracaksınız - MuhasebeTR

48 Yaşınızı Dolduracaksınız

Soru: 16 Mayıs 1978 doğumluyum. Sigorta girişim 10 Mayıs 1992’de oldu. SGK’ya gidip döküm çıkardım. Bağkur’la birlikte 6445 gün prim ödemem var. 20 sene dolmuş, '48 yaşı bekleyin' dediler. Bu doğru mu yoksa emeklilik dilekçemi verip başvuru yapabilir miyim? l FİLİZ

Cevap: Bağkur’dan sonra SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz varsa, SSK’da emekli olmak için; 20 yıl sigorta süresi, 5525 gün prim ve 48 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 48 yaşınızı dolduracağınız 16 Mayıs 2022’de emekli olabilirsiniz.

KOAH hastasıyım

SORU: 14 yıldır cezaevindeyim. 15 yaşındayken bir inşaatta bir yıla yakın çalışmıştım. Sigorta kartım vardı. Daha sonra ayrıldım ve bir daha da prim ödemedim. SSK, sigorta girişimi bulabilir mi? Ziraat Bankası prim borçlarını ödeyip, emekli maaşından kesiyormuş. Ileri derecede KOAH ve hipertansiyon hastasıyım. Nasıl emekli olabilirim? l Hasan TÜRK

CEVAP: 15 yaşındaki sigortanız çırak veya staj sigortası değilse, kurumda kaydınız vardır ve bulunur. Ancak kaydınız bulunsa bile, bir yıl primle emekli olamazsınız. Çünkü malul emekliliği için, süre ve malul olma şartları dışında, en az 1800 gün prim aranır. 1800 gün priminiz olmadığından malulen emekli olamazsınız.

Ziraat Bankası prim borcunu ödediği zaman emekli olabilen Bağkur’lulara kredi veriyor. Sizin prim borcunuz yok ki Ziraat Bankası’ndan kredi alarak ödeyip emekli olabilesiniz. Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. Emeklilik için aranan yaş haddini gözardı edersek, cezaevinden isteğe bağlı Bağkur’a 14 yıl daha prim ödeyip toplam priminizi 5400 güne tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

Başlangıçta malul olan, malul haklarından yararlanamıyor

Soru: SGK kapsamında olan birden fazla hastalığım var. Malulen emeklilik için başvurarak gereken süreçlerin hepsini tamamladım. Yüksek kurul red verdi. Hastalıkların arasında solunum hastalığı olarak bilinen OSAS (Uyku Apnesi) da var ve cihaz kullanıyorum.

2013’te çıkan bir yasa ile sadece bu hastalıktan malulen emekliliğe karar verildi. Kurumun istediği sigorta prim gün, yıl vs. şartları taşıyorum. Emekli olmamın önünde neden engel çıkarıyorlar? Mahkemeye versem kazanır mıyım? l Ahmet VAROL

Cevap: Malulen emekli olmak için; 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranıyor. Ancak, ilk defa sigortalı olduğu tarihte malul derecesinde (yüzde 60 oranında) hastalığı veya rahatsızlığı bulunanlar malul haklarından yararlanamıyor. İlk defa sigortalı olduğunuz tarihte veya doğuştan hastalığınız varsa malulen emekli olamazsınız.

Şayet ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte rahatsızlığınız yoksa demek ki hastalığınız yüzde 60 oranında işgücü kaybına yol açmamış. Malulen olamasanız da işgücü kaybı oranınıza göre, uygun şartlarla emekli olma hakkınız var. Sigorta başlangıç tarihinizi, prim ödeme gün sayınızı, işgücü kaybı oranınızı ve hastalığınızın ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte olup olmadığını bildirirseniz sorunuza daha net cevap verebiliriz.

3600 günle emekli olabilir miyim?

SORU: 1 Nisan 1964 doğumluyum. Sigorta girişim Temmuz 1987’de olup toplam 4025 gün prim ödemem var (1440 günü doğum borçlanması). 3600 günden ne zaman emekli olabilirim? l Aysel KARATAŞ

CEVAP: Yaş haddinden emeklilik için; 15 yıl sigorta süresi, 3600 gün prim ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 58 yaşınızı dolduracağınız 1 Nisan 2022’de emekli olabilirsiniz.

575 gün daha prim ödemelisiniz

Soru: 1971 doğumluyum. İlk SSK girişim 1987 olup 4800 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? EYT kanunu çıksa emekli olabilir miyim? l MEHMET

Cevap: İlk girişte adınıza prim ödemesi varsa, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 575 gün daha prim ödeyip toplam priminizi 5375 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirisiniz.

(Kaynak: Ekrem Sarısu / Posta Gazetesi | 15.12.2020)

GÜNDEM