BASINDAN YAZILAR
Yurtdışı Borçlanma Usul ve Esasları Kökten Değişti / Ekrem Sarısu - MuhasebeTR

Yurtdışı Borçlanma Usul ve Esasları Kökten Değişti / Ekrem Sarısu

Soru: 1964 doğumluyum. Yurtdışında sigortaya 1983 girişliyim. 3600 günüm var. Ne zaman nasıl emekli olabilirim?

● Harun ÇİLİNGİR

Cevap: Yurtdışında hangi ülkede çalıştığınız önemli. Çünkü aramızdaki sosyal güvenlik sözleşmesine göre bazı ülkelerdeki sigorta başlangıç tarihi, Türkiye’de de sigorta başlangıcı sayılıyor. Örneğin; Almanya’da çalışmışsanız 1983 başlangıcınız Türkiye’de de başlangıç sayılıyor. 1 Ağustos 2019’dan itibaren yurtdışı borçlanması usul ve esaslarında köklü değişiklikler yapıldı.

1 Ağustos 2019’dan itibaren yurtdışı borçlanmasıyla kazanılan günler Bağkur’a sayılıyor. Almanya’da çalıştığınızı varsayarsak, 1983’teki başlangıcınız 23 Kasım’dan önceyse, 3600 gün yurtdışı borçlanması yaptıktan sonra Türkiye’ye döndüğünüzde sigortalı bir işte çalışarak 1550 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5150 güne tamamlayacağınız tarihte SSK’dan emekli olabilirsiniz. Çalıştığınız ülke adını, sigorta başlangıç tarihinizi (gün, ay, yıl olarak) askerlik tarihinizi ve askerlik sürenizi bildirmeniz halinde, sorunuza daha net cevap verebiliriz.

EMEKLİ OLABİLECEĞİNİZ TARİH 1 KASIM 2020

Soru: 1 Kasım 1967 doğumluyum. 15 Temmuz 1987’de SSK’lı oldum ve memur olarak çalışmaya başladığım 1992 yılı sonuna kadar 303 gün prim ödedim (bunun içinde 61 gün askerliğim de var). 1992 yılı sonundan beri aralıksız olarak memur olarak çalışmaktayım. Ne zaman emekli olabilirim?

● Yılmaz ÇELİK

Cevap: Emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Hizmet şartını sağladığınızdan, 53 yaşınızı dolduracağınız 1 Kasım 2020’de emekli olabilirsiniz.

İŞİNİZDEN KIDEM TAZMİNATI ALARAK AYRILABİLİRSİNİZ

Soru: 1992 SSK girişliyim. Aynı işyerinde 3 yılı geçkin zamandır çalışıyorum 3.600 günden yararlanıp, işimden kıdem tazminatı alarak ayrılabilir miyim?

● Cem YILDIRIM

Cevap: Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar, işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Sorunuzdan 3600 günden fazla priminiz olduğu anlaşılıyor. Yaş dışındaki şartlar olan 15 yıl süre ve 3600 gün prim şartını sağladığınızdan işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.

EMEKLİ BİTİRDİĞİ OKUL NEDENİYLE İNTİBAK YAPTIRAMAZ

Soru: 2016 yılında Emekli Sandığı’ndan 2/3’ten emekli oldum. Emekli olduktan sonra 2 yıllık üniversite bitirdim. Emekli Sandığı’na intibak yaptırabilir miyim? Yaptırabilirsem bunun kanun numarasını da yazabilir misiniz?

● İsmail ÇAKIR

Cevap: Okul bitirme nedeniyle intibak yaptırabilmek için fiilen memuriyet yapıyor olmak gerekiyor. Emekli olduktan sonra bitirilen okul nedeniyle intibak yaptırmak mümkün değil. Maalesef intibak yaptıramazsınız.

PRİMİ ADESİNİ VEFAT EDENİN HAK SAHİPLERİ ALABİLİR

Soru: İş Bankası emeklisiyim. SSK emeklisi olan eşim de vefat etti. 1351 gün prim ödemesi olan oğlum da vefat etti. Acaba oğlumdan da aylık bağlatabilir miyim? Bağlatamazsam ödediği primleri geri alabilir miyim?

● Temel ŞENGÜL

Cevap: Vefat edenin hak sahiplerine ölüm (dul-yetim) aylığı bağlanacak kadar primi yoksa, hak sahipleri başvuru yaparak vefat edenin ödediği primi ‘ölüm toptan ödemesi’ adı altında iade olarak geri alabilirler. Oğlunuzun hak sahiplerine aylık bağlanacak kadar primi olmadığından, eşi ve hak sahibi çocukları olsaydı, ödediği primi iade olarak geri alabilirlerdi. Oğlunuzun hak sahibi olmadığınızdan, maalesef ödediği primi de iade olarak geri alamazsınız.

(Kaynak: Posta Gazetesi | 23.09.2019)

GÜNDEM