BASINDAN YAZILAR
Cezaevinden İsteğe Bağlı Prim Ödenebilir / Ekrem Sarısu - MuhasebeTR

Cezaevinden İsteğe Bağlı Prim Ödenebilir / Ekrem Sarısu

Soru: 14 Nisan 1968 doğumlu eşimin memuriyete başlama tarihi 17 Temmuz 1992 olup, 1 Eylül 2016’da memuriyetten ayrıldı. 3 yıldır cezaevinde olduğu için primlerini ödeyemiyoruz.

11 ay daha prim ödememiz gerekiyor. 16 ay sonra da emekli olabileceğini söylediler. Fakat eşim cezaevindeyken onun primlerini dışarıdan nasıl ödeyebilirim? Daha doğrusu ödeyebilir miyim? Nereye ne şekilde başvurmalıyım? ● Dr. Birgül BALCI

Cevap: Eşiniz emekli olmak için, 11 ay olan hizmet süresi eksiğini cezaevindeyken isteğe bağlı prim ödeyerek tamamlayabilir.

Ancak eşiniz memuriyetten çıkarma sebebi ile görevinden ayrılmışsa, isteğe bağlı prim yatırarak hizmet birleştirmesi ile emekli olacağından emekli ikramiyesi alamayacaktır.

Şayet eşiniz memuriyetten kendi isteği ile ayrılmışsa veya görevden çıkarmayı gerektirir bir nedene dayanmadan mecburen görevine son verilmişse hizmet birleştirmesi ile emekli olsa da emekli ikramiyesi ödenir. İsteğe bağlı prim ödemek için eşinizin cezaevinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması yeterlidir.

60 YAŞI DOLDURMAYAN PRİM İADESİ ALAMAZ

Soru: SSK başlangıç tarihim 1994 olup 1735 gün prim ödemem var. Yaşlı annem olduğu için çalışamıyorum. Geri ödeme alabiliyor muyum? ● Ahmet OMAÇ

Cevap: Emekli olmak için aranan yaşı doldurduğu halde emekli olacak kadar primi olmayan sigortalılar talep etmeleri halinde, ödedikleri prim ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altında kendilerine iade edilmektedir.

Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. Muhtemelen 60 yaşı doldurmadınız. Ödediğiniz primi geri alabilmeniz için 60 yaşı doldurmanız gerekiyor.

BAŞLANGICINIZA GÖRE EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ DEĞİŞİR

Soru: 1972 doğumluyum. SSK girişim 1989 olup 5500 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? ● Erol POLAT

Cevap: Sigorta başlangıcınızı tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak bildirmişsiniz. Oysa başlangıçta bir gün bile emekli olma şartlarını değiştirebiliyor. Prim sorunuz yok. Başlangıcınız 23 Kasım’dan önceki bir tarih ise 51, sonraki bir tarih ise 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

PRİMİNİZ YETERLİ TEK EKSİK 55 YAŞ

Soru: 6 Ekim 1973 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 14 Eylül 1998 olup 6000 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? ● EMİNE

Cevap: Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

OKUL BORÇLANMASI EMEKLİLİK ŞARTLARINIZI DEĞİŞTİRMEZ

Soru: 1981 doğumluyum. Ocak 2007’de polis memuru olarak göreve başladım. Ocak 2004’ten Haziran 2005’e kadar SSK’lıydım. Emeklilik tarihim 2036. Sorum şöyle olacak; 16 Eylül 2009 günü üniversite kaydım oldu. 2003 yılında bitirdim. Üniversitedeki günlerimi borçlanmak suretiyle saydırsam ve kademeli olan Mayıs 2002’deki yaş grubundan tabi olsam, 2002 yılına kadar ödeme yaptığım gün sayısı kadar yaşım geri çekilir mi? ● Ebubekir AYDOĞAN

Cevap: Emekli Sandığı’na tabi memurlardan 8 Eylül 1999 tarihinden önce herhangi bir statüde (SSK, Bağkur, vb.) sigortalılığı bulunmayanların, borçlanma yaptıkları süreler emekli olma şartlarını değiştirmiyor. Dolayısıyla 8 Eylül 1999’dan önce sigortalığınız bulunmadığından, okul sürenizi borçlanmanız emeklilik yaşınızı etkilemeyecek ve kademeli emeklilik şartlarına tabi olmanızı da sağlamayacaktır.

(Kaynak: Posta Gazetesi | 06.09.2019)

GÜNDEM