BASINDAN YAZILAR
Görünmeyen SGK Primi İçin Ne Yapılmalı? - MuhasebeTR

Görünmeyen SGK Primi İçin Ne Yapılmalı?

Çalışanlar, SGK primlerinin sistem üzerinde görünmediğini fark ettiklerinde ne yapmaları gerektiğini merak ediyor. İşte eksik görünen primlerle ilgili detaylar…

Çalışanlar işveren tarafından SGK’ya bildirilen primlerini takip edebilirler. Bunun için ise en pratik yol e-devlet uygulaması. Buradan eksik prim günü olup olmadığını kontrol edebilen çalışanlar, sistemdeki bilgilerde uyuşmazlık gördüklerinde ne yapmaları gerektiğini merak ediyor.

EKSİK GÖRÜNEN GÜNLER İÇİN NE YAPILMALI?

Görünmeyen SGK primi olduğunu fark edenler, bulunduklarıyerdeki sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüğüne yazılıolarak başvurarak, primin neden görünmediğini sorabilirler. Bu konuda eğer varsa geçmiş dönem bordroları da oldukça işe yarayacaktır. Özellikle bilgisayar ile veri girişinin henüz yaygınlaşmadığı dönemde sıklıkla rastlanan bu tip hatalar için iş yerinden o döneme ait belgeleri alarak yazılı müracaat yapmak ve konunun takipçisi olmak gerekir. Eğer bu bir hata değilse ve işveren tarafından kasti olarak yapılmışsa İş Mahkemelerine dava açılabilir. Eğer şahit bulma imkanı varsa bu da kişiye oldukça yardımcı olacaktır.

(Kaynak: Gazete Vatan | 10.05.2019)

GÜNDEM