YAZARLARIMIZ
Yılmaz Dönmez
Yeminli Mali Müşavir
Gelir İdaresi E. Grup Müdürü
ydonmez@ninovaymm.comTaahhüt Edilen İşin Sözleşmede Belirlenen Süre ve Nitelikte Yapılmaması Nedeniyle Ödenen Bedeller İçin KDV Hesaplanır mı?

OLAY

İki firma arasında yapılan sözleşme ile; 200 yataklı bir otelinin 1,5 yıl içerişinde yapılması kararlaştırılmıştır. Müteahhit firma, taahhüt edilen otel yapım işini zamanında bitiremediği için Gecikme Bedeli ödemiştir. Ayrıca taahhüt edilen işin sözleşmede belirtilen niteliklerde yapılmadığı için de müteahhit firmanın hakkedişinden kesinti yapılmıştır.

SORU

Taahhüt edilen otel yapım işinin;

1- Süresinde bitirilememesi nedeniyle ödenen Gecikme Bedeli için KDV hesaplanacak mı?

2- Sözleşmede belirtilen niteliklerde yapılmadığı için müteahhit firmanın hakkedişinden yapılan kesinti için KDV hesaplanacak mı?

CEVAP

1- Taahhüt Edilen İşin, Süresinde Bitirilememesi Nedeniyle Ödenen Gecikme Bedeli İçin KDV Hesaplanacak mı?

Müteahhit firma tarafından gecikme bedeli mahiyetinde yaptığı ödeme, herhangi bir teslim veya hizmetin karşılığı olmadığından; KDV'nin konusuna girmemektedir. Dolayısıyla işveren konumundaki firma tarafından tahsil edilen tutarlar için düzenlenecek faturada KDV hesaplanmayacaktır.

2- Taahhüt Edilen İşin, Sözleşmede Belirtilen Niteliklerde Yapılmadığı İçin Müteahhit Firmanın Hakkedişinden Yapılan Kesinti İçin KDV Hesaplanacak mı?

Söz konusu otel yapım işinin sözleşmede belirtilen niteliklere uymadığı gerekçesiyle ihtilaf konusu olan hakkedişlere ilişkin yapılacak ödemelerden herhangi bir ad altında tenzilat yapılması halinde; yapılan bu kesintinin, fiyat indirimi olarak değerlendirilmesi ve işveren konumundaki firma tarafından düzenlenecek faturalarda KDV hesaplanması gerekmektedir.

25.06.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM