YAZARLARIMIZ
Yılmaz Dönmez
Yeminli Mali Müşavir
Gelir İdaresi E. Grup Müdürü
ydonmez@ninovaymm.comAynı İşyerini Kullanan Serbest Meslek Erbaplarının Ortak Giderleri (Soru-Cevap)

OLAY:

Aynı işyerini paylaşan ve her biri ayrı ayrı vergi mükellefi olan serbest meslek erbapları, kira, elektrik, su ve internet gibi ortak giderlerini belirledikleri oranlarda ödemektedirler.

SORU:

Söz konusu serbest meslek erbapları belirledikleri oranda ödedikleri ortak giderleri,

1. Gelir Vergisi açısından gider yazabilirler mi?

2. Ödenen ortak giderlere ilişkin KDV’yi, indirim konusu yapabilirler mi?

CEVAP:

1- Gelir Vergisi Açısından

Serbest meslek faaliyetini gerçekleştirmek üzere kiralanan taşınmazda kullanılan ve abonelikleri serbest meslek erbaplarından birine veya gayrimenkul sahibine ait olan elektrik, su, telefon-internet gibi genel gider mahiyetindeki giderlerin, faaliyette bulunulan işyerine ait olduğunun ve işle ilgili olarak kullanıldığı ile bu giderlerin belirlenen oranlarda ödendiğinin tevsiki halinde, serbest erbaplarınca ödenen tutarla sınırlı olmak üzere serbest meslek kazancının tespitinde gider olarak indirilmesi mümkündür.

2- Katma Değer Vergisi Açısından

İşyerinde ortak kullanılan ancak başkası adına kayıtlı olan elektrik, su, telefon ve internet faturalarının faaliyette bulunulan işyerine ait olduğunun ve işle ilgili olarak kullanıldığının 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’na göre tevsik edici belgelerle ispatı halinde, bu belgelere dayalı giderlerle ilgili olarak yüklenilen KDV'nin, katılım oranında indirim konusu yapılabilmesi mümkündür.

27.05.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM