YAZARLARIMIZ
Yasin Eraydın
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
Ulusal Bağımsız Denetim ve Y.M.M. A.Ş.
yeraydin@ubdt.com.tr2018/4. Dönem Geçici Vergi Beyannamesinde Yararlanılacak Olan ‘Nakit Sermaye Artışlarından Kaynaklanan Faiz İndirimi’ Tablosuna Ait Önemli Hata!

2018/4.dönem geçici vergi beyannamesinde yararlanılacak olan “Nakit Sermaye Artışlarından Kaynaklanan Faiz İndirimine” ait beyanname ekinde yer alan tablonun doldurulması sırasında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ortaya çıkmıştır.

Beyanname eki doldurulurken 2018 yılında fiilen bankaya yatırılan tutar “Ay/Yıl” formatında yazılmaktadır. Ancak e-beyanname programında yapılan hata nedeniyle: bankaya yatırılan dönem olarak şayet 2018 yılı yazılırsa, beyanname sistem tarafından kabul edilmemekte ve “nakdi sermaye artışından kaynaklanan faiz indirimi ekinde nakdi sermaye artışının fiilen banka hesaplarına yatırıldığı dönem yılı 2018 olamaz” hatası alınmaktadır. Bu nedenle dönem olarak her ne kadar fiilen 2018 yılında yatırılsa dahi, 2017 olarak yazılması ve dipnotlara ilgili durumun açıklanması gerekmektedir.

İlgili durum için 189 VİMER ile görüşülmüş ve yukarıda anlatıldığı şekilde işlem yapılması gerektiği bilgisi verilmiştir.

Bu şekilde verildiğinde beyanname sistem tarafından kabul edilmektedir.

12.02.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM