YAZARLARIMIZ
Dr. Ufuk ÖZDEMİR
Yeminli Mali Müşavir
ufuk@proymm.comSSK'da İtibari Hizmetin Bildirimi 30.11.2007'ye Uzadı Ancak!

Değerli meslektaşlarım çok sayıda mail geldi ve hepsini de cevaplamaya çalıştım, burada özellikle belirtmek istediğim uyguluma sektörel değil, tüm sektörlerde;
Fabrika, atölye, havuz ve depolarda, trafo binalarında çalışanların;

 - Çelik,demir ve tunç döküm işlerinde

 - Zehirli,boğucu,yakıcı,öldürücü ve patlayıcı gaz,asit,boya işleriyle gaz maskesi ile çalışmayı gerektiren işlerde,

 - Patlayıcı maddeler yapılmasında,

 - Kaynak işlerinde

tüm çalışanlar 27/03/2007 tarihinden sonra itibari hizmet kapsamında değerlendirilecektir.

Kanun, itibari hizmet kapsamındaki işyerleri ve işleri birlikte tanımladığından bu işlerin üretim süreci içerisinde yapılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle, fabrika, atölye, havuz ve depolarda, trafo binaları işyerlerinde kontrol ve benzeri amaçlarla kısa süreli çalışanlarla, bu işleri fiilen yapmayıp işin yönetim görevini yapan veya bu işyerleri dışında söz konusu işleri yapan sigortalılar, itibari hizmet süresinden yararlandırılmayacaktır. Yani her sektörde her çalışan bundan faydalanmadığı gibi,ilgili bölümlerde sürekli çalışmayanlarda kapsamda değil, özel durumu olanlar var ise kuruma müracat ve cevap alması gerekir.,kurum lehine düşünelim desek bu seferde emekliliği sırasında çalışanın sayılmayan süreleri fazla ödeme olarak yapılmış olacak. İşimiz zor.

26.09.2007 tarihinde yayınlanan SSK tebliğ ile 30.11.2007 tarihine kadar bildirim uzatılmıştır. Arkadaşlar özellikle arz etmek istediğim bir durumda tüm çalışanlara iptal ve asıl vermeyeceksiniz, aman bir hatalar zinciri de burada başlamasın, itibari hizmet kapsamına giren çalışanlar için bütün bu işlemler.

26.09.2007 tarihli SSK tebliği başka bir tehlikeyi de kapımıza getirdi aslında, bir üstadın dediği gibi son dakika olmasa hiçbir iş yapılmazdı lafını o kadar benimsemişlerdir ki birçok arkadaşımız, 30.11.2007 ye uzadı nasılsa diyerek rehavete girecekler, ağustos ve sonraki ayları da eski alışkanlıklarında bildirmeye devam edecekler, bu sefer temmuz ayından sonraki ayları cezaya sokacaklar, ağustos ve sonraki ayları da itibari hizmet kapsamına giren personelin bildirimini 03 kodunda ayrı ve süresinde bildirimleri yapın.

Tebliğde 4.madde iptal edilmiş ancak 5.maddeye ilave edilmiş yani bu hususta değişen birşey yok.

İtibari hizmet ile ilgili elden kağıt ortamında itibari hizmete tabii personelin 01 le bildirilenler iptal ve 03 ile asılları vereceksiniz,birçok ssk müdürlüğü bu konuda sıkıntıda,cezasız tahakkuk çıkartamıyorlar, bir de hatalı bildirimde bulunmayın özellikle mart ayı bildirimine dikkat burda da ay 31 gün çekmesi nedeniyle daha önceki yazımdaki sorun çıkıyor,mart ayı 30 bildirildiğinden tebliğ 27.3.2007 tarihinden sonra uygulanacak olmasından, 3 gün ilgili çalışanlara iptal verilecek.ancak asıl verirken parmak hesabı yaparak bildirimi düzenleyin ,dolayısıyla 28 29 30 31 dediğinizde 4 gün asıl bildirge düzenleyeceksiniz,mart ayının harici problem değil, iptal asıl aynı düzenlenecek.asıllar 3 nolu bildirge ile bildirilecektir.birde özel durumu olanlar varsa ayrı onları da durumuna göre yorumlayıp değerlendirmek lazım.örneğin mart ayına 27 tarihinden önce eksik gün bildirilen bir çalışan ise zaten 31 gün üzerinden beyan edildiği için 4 gün iptal 4 gün asıl ,3 nolu bildirge ile  verilmesi gerekir.başka bir örnekte ilgili çalışanın eksik günü 27 ile 31 i arasında ise bunada gün sayısına göre dikkat edilmelidir.

SSK'nın sistemi şu an gecikme faizi ve idari para cezası çıkartarak tahakkukları veriyor, aman dikkat siz sadece ana parayı ödeyeceksiniz.diğer cezaları aslında kurum re’sen kaldırmalı ancak her ihtimale karşı,tebliğ belirtilerek bunların kaldırılmasını talep eden bir dilekçe vermekte fayda var.

SSK farklarının muhasebe kaydında  730 veya 720  hesap veya ilgili gider hesabı ile 361 hesabı kullanacaksınız.defterlerini 45 günlük yasal sürede yazdıran arkadaşlar bunların muhasebe kaydını ağustos ayının sonuna yapabilirler.

Muhtasarlar la ilgili mailler geliyor,muhtasarlık bir konu yoktur.

Fabrika,atölye,havuz ve depolarda,trafo binalarında çalışanların dışında bu işleri yapanlar itibari hizmete tabii değil lafıda önemli,yani inşaat sektörü bu işlemlere tabii değil gibi bir sonuç çıkıyor. SSK'dan itibari hizmet kapsamında işçi çalıştıracak sektörlerle ilgili detaylı bir tebliğ bekliyoruz.

26.09.2007

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM