YAZARLARIMIZ
Sezgi Kösem Ünlü
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilim Uzmanı
szgksm@hotmail.comATV ve UTV’ye ÖTV

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun (II) sayılı listede yer alan ATV (All Terrain Vehicle) araçları genel olarak “on-road” ve “off-road” olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. On-road kategorisindeki araçlar trafiğe uyumluluk belgesi ile yeterlilik belgesine sahip ve tescile tabi olan yani trafikte kullanılabilen araçlardır. Off-road araçlar ise trafikte kullanıma uygun olmayan dolayısıyla tescile tabi olmayan araçlardır.

Motorlu taşıt ticareti yapan mükellefler arasında kayıt ve tescile tabi on-road araçların ithalinde ya da imalatçılar tarafından tesliminde ÖTV ödenmemesi, bu araçların müşterilerine ilk iktisap kapsamında satışında ise off-road olduklarından bahisle ÖTV hesaplanmayarak piyasa fiyatının altında bir fiyatla satılmaları ve  gerçekte zaten kayıt ve tescile tabi olan on-road tipi ATV araçlarının bayiler tarafından ithali ya da imalatçılar tarafından teslimi esnasında ÖTV ödenmemesi vergi kayıp ve kaçağına neden olmaktaydı.

26 Ekim 2021 Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşan Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda. ATV ve UTV’ lerden alınan ÖTV oranı yüzde 25 oranında belirlendi

---------------------------------------------

(1)         Muhsin Şeker, “ATV araçlarının vergisel yönden değerlendirilmesi”, Vergi Raporu 2019

28.10.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM