YAZARLARIMIZ
Selahattin Özüak
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
selahattin_ozuak@hotmail.comPromosyon Ürünlerinin Tesliminde Muhasebe Kaydı

Yeni yılla birlikte firmalar rekabetin artmasıyla şirketlerin pazarlama stratejilerinde de yenilikler meydana gelmiştir. Bunlardan biri de ürünlerin veya hizmetlerin yanında birtakım bedelsiz ürünler/hizmetler ya da bir diğer adıyla promosyonların verilmesidir. Bu yazımızda promosyonların KDV açısından durumunu ve muhasebe kaydının nasıl yapılacağını açıklayacağım.

3065 sayılı KDV kanunda Promosyon Ürünleri, Numune ve Eşantiyonlar başlığı altında şu şekilde açıklamıştır.

‘‘Ticari hayatta, ticareti yapılan mallara olan talebin artırılması amacıyla, bir takım pazarlama teknikleri geliştirilmekte, satışı yapılan malın yanında başka bir malın ayrıca bir bedel alınmaksızın verilmesi de sıkça karşılaşılan bir pazarlama tekniği olarak ortaya çıkmaktadır. Bir malın tasarruf hakkının malik veya adına hareket edenlerce, alıcıya veya adına hareket edenlere devri olarak tanımlanan teslim hükümleri çerçevesinde ticari bir işletmenin yaptığı bedelsiz teslimler de KDV’ye konu olmaktadır. Ancak, firmaların iktisadi faaliyetini genişletme, emsal işletmelerle rekabet edebilme, üretim veya satışını yaptıkları mallara olan talebi koruma veya artırma amacıyla bir malın yanında başka bir mal verilmesi şeklinde gerçekleşen işlemlerde, promosyon ürünü açısından bir bedelsiz teslim söz konusu olmaz. Zira, firmanın genişleyen faaliyetiyle bağlantılı olarak işletmede yaratılan katma değer artar. Nitekim piyasadan satın alınan veya ithal edilen malların promosyon ürünü olarak müşterilere verilmesi, mükellefler açısından pazarlama gideri niteliğini taşıdığından, bu malların alış bedelleri gider olarak kaydedilebilir. Dolayısıyla, firmanın yarattığı katma değer içerisinde vergilenen promosyon mallarının müşterilere verilmesi sırasında KDV hesaplanmasına gerek bulunmayıp, bu ürünler için yüklenilen KDV ise indirim konusu yapılabilir.’’

Örnek Uygulama: Muhasebe kaydı aşağıdaki gibidir.

Promosyon Alım Kaydı

157 - Diğer Stoklar

 

1.000,00

 

191- İndirilecek KDV

 

180,00

 

 

329- Diğer Tic. Borçlar

 

1.180,00

Promosyonun Müşterilere Dağıtılması

760- Pazarlama Sat. Dağı. Gideri

 

1.000,00

 

 

157 - Diğer Stoklar

 

1.000,00

Promosyon ürünleri müşteriye dağıtılmasında fatura düzenlenmeyip sevk irsaliyesi düzenlenmesi gerekmektedir.

10.01.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM