YAZARLARIMIZ
Sebahattin Aytekin
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
sebahattinaytekin44@gmail.comZaman Aşımına Uğrayacak KDV İadesi Talep Süreleri

Bilindiği üzere, 06.04.2018 tarih ve 30383 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7104 sayılı "Katma Değer Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlar İle 178 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile KDV indirimi ile iade süresine ilişkin önemli değişiklikler yapılmış idi. Bahse konu yasa değişikliğine paralel olarak yürürlüğe giren 15.02.2019 tarihli 23 Seri No.lu KDV tebliği ile iade uygulamasına ilişkin süreler açıklığa kavuşturulmuştur.

Bu çerçevede, Ocak 2019 döneminden itibaren uygulanmak üzere;

  • "İndirimli Orana Tabi İşlemlerden" doğan KDV iade taleplerinin, iade hakkı doğuran indirimli orana tabi işlemin gerçekleştiği dönemi izleyen en geç Kasım ayına ait KDV beyannamesi ile talep edilmesi gerektiği ve buna göre; 2020 yılıda İndirimli Orana Tabi Satışlardan Doğan KDV İade taleplerinin 2021 Kasım KDV Beyannamesinde Beyan edilmeli ve 31.12.2021 tarihine kadar standart iade talep dilekçesiyle birlikte iade talepleri için Tebliğin ilgili bölümlerinde sayılan belgelerle (teminatla talep edilen iadelerde teminat dahil) vergi dairelerine başvurmaları gerekmektedir.
  • "Tam İstisnalardan" ve "Tevkifata Tabi İşlemlerden" doğan KDV iade taleplerinin, iade hakkı doğuran işlemin gerçekleştiği dönemi izleyen ikinci yılın sonuna kadar yapılması gerektiğini, hatırlatmak isteriz.

20.12.2021

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM