YAZARLARIMIZ
Ramazan Yakışıklı
Yeminli Mali Müşavir
Eski Baş Hesap Uzmanı
ramazan@tamdenetim.com6435 Sayılı Karar ile Bina-İnşaat Harcamalarında KDV İadesinin Kalkması Ne Anlama Geliyor

Yapılan Düzenleme

30 Kasım 2022 tarihli ve 32029 sayılı Resmi Gazete’de Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 6435 Sayılı Karar yayımlandı. Bu Kararın 5. maddesi ile  2012/3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın geçici 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi yürürlükten kaldırıldı.  

Yürürlükten kaldırılan bent şu şekilde idi

a) 1/1/2017 ile 31/12/2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek bina-inşaat harcamalarında KDV iadesi,

Düzenleme yanlış anlaşılmaya müsaittir.

Bu düzenleme sonucu 30 Kasım 2022 itibarı ile  imalat sanayiine yönelik yatırım teşvik belgeleri kapsamında bina- inşaat işleri nedeniyle yüklenilen ve indirim yoluyla telafi edilemeyen harcamaların KDV iadesi yapılmayacağı şeklinde algılanabilir.

Halbuki bu kapsamda KDV iadesi KDV Kanunu Geçici 37. maddesi uyarınca yapılmaktadır. Madde halen yürürlüktedir. Karar ile Kanun hükmü işlevsiz olamayacağına göre, Kararda yer alan bendin yürürlükten kalkmasının amacı aşağıda açıklanmıştır.

Düzenlemenin amacı.

Bilindiği üzere, KDV Kanunu Geçici 37. maddesi ile 2017 yılı harcamalarından itibaren  inşaat işleri nedeniyle indirim yoluyla telafi edilemeyen katma değer vergisi iade edilmektedir.

Yasanın ilk hali ile belge sahibi mükellefler (işi yaptıran imalatçılar-alıcılar), belge kapsamında bina inşaat harcamalarını KDV ödeyerek yapmakta idiler. Sonrasında ise talep etmeleri halinde indirim yoluyla telafi edilemeyen harcamaların KDV sini iade alabiliyorlardı.  

Geçici 37. madde, 01.05.2022 tarihinden itibaren 7394 sayılı kanunun 11 inci maddesiyle değişti. Yeni hali ile KDV iadesini belge sahibi imalatçılar almayacaklardır. KDV iadesini  inşaatı işini yapanlar talep edeceklerdir.  Çünkü Geçici 37. madde kapsamında; belge sahibi mükelleflere inşaat işlerine ilişkin mal teslimleri ve hizmet ifaları 31/12/2025 tarihine kadar katma değer vergisinden müstesna edilmiştir.  Dolaysıyla imalatçı belge sahibi mükellefler bu işlerde 01.05.2022 tarihinden itibaren  KDV ödemeyeceklerdir. Konu ile ilgili olarak 42 seri no’lu KDV tebliğinde ayrıntılı açıklamalar yapılmıştır.

Belge sahipleri bundan böyle KDV iadesi talep edemeyeceklerine göre, 2012/3305 Sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararın geçici 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan, teşvik belgesi üzerinde herhangi bir işlem yapılmaksızın bina-inşaat harcamalarında KDV iadesi alınması düzenlemesi işlevsiz hale gelmiştir. O nedenle 6435 Sayılı Karar ile yürürlükten kaldırılmıştır.

06.12.2022

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM