YAZARLARIMIZ
Rahmi Çelik
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
rahmi_celik58@hotmail.comİnternet Üzerinden Satış, Sanal Pos ve Ökc.

Öncelikle sanal pos nedir? Kimler sanal pos kullanabilir? Nerelerde sanal pos kullanılır? Nereden alınır kaça mal olur, hepsini yanıtlamaya çalışalım.

SANAL POS NEDİR?

Mağaza alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yaparken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarının internet üzerinden kullanılanlarına POS-VPOS (virtual point of sale) ya da sanal pos denilir.Yani kredi kartı ile alışveriş yapılan mağazalarda kasalarda bulunan POS cihazının, internet ortamında kullanılan çeşitlerine verilen isimdir. VPOS (Virtual Point Of Sale) ismi ile de bilinir. Sanal POS’un mantığı mağazada nasıl ki kredi kartınızı cihaza okuttuğunuzda ödeme işlemi gerçekleşiyorsa internet üzerinden girilen bilgilerin alıcının banka ve kredi kuruluşunda olan hesabından aldığı ürün ve hizmetin bedeli olan paranın satıcının banka hesabına geçirilmesine dayanır.

SANAL POS NEREDE KULLANILIR?

Sanal pos internet üzerinden satış yapılacak olan tüm web sitelerinde kullanılabilir. Sanal pos kolay, zahmetsiz ve güvenli alışveriş olanağı sağlar. Ürün ya da hizmetinizi web siteniz üzerinden satmak için sanal pos kullanabilirsiniz.

 Eğer bir web siteniz var ve ürün/hizmet satma niyetiniz varsa sanal pos da kullanabileceğiniz çözümlerden biridir. BKM (Bankalararası Kart Merkezi)’nin son verilerine göre 2015 yılının ilk altı ayında kartlarla yapılan ödemelerin bir önceki yıla göre %15 büyümesi de, kullanıcı alışkanlığının bu yöne kaydığını gösteren ve on-line olarak kredi kartlarıyla tahsilat yapmanın önemini vurgulayan bir gösterge olabilir.

SANAL POS NEREDEN ALINIR?

Neredeyse tüm bankaların sanal POS hizmeti bulunmaktadır. En bilinenleri Akpos (Akbank), VPOS-724 (Vakıfbank), POSNET (Yapı Kredi Bankası), Garanti Sanal POS (Garanti Bankası), Finans WebPos (Finansbank), Ziraat Sanal POS (Ziraat Bankası), TEB Sanal POS (Türkiye Ekonomi Bankası).

Bunların yanında özel olarak bu hizmeti sağlayan şirketler vardır.

Eğer vergi kaydınız yoksa mevzuata göre Sanal POS edinip kullanamazsınız.

SANAL POS KOMİSYON ORANLARI NELERDİR?

 Sanal POS komisyonları da sanal pos fiyatları gibi bankaya göre değişiklik göstermektedir. Sanal POS komisyon oranlarına baktığımızda tek çekimde %2.80’den başlayıp taksit seçeneklerine göre %11’e kadar artan komisyon oranları ile karşılaşırız. Fakat bu oranlar banka ile olan ilişkinize göre farklılık gösterir. Bu yüzden hali hazırda birlikte çalıştığınız banka başta olmak üzere birden fazla bankadan teklif alıp karşılaştırın.

İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ YAPANLARDA YENİ NESİL ÖKC KULLANMA ZORUNLULUĞU

Bazı şartların gerçekleşmesi durumunda internet üzerinden yapılan satışlarda ödeme kaydedici cihaz (yazar kasa ÖKC) kullanma mecburiyeti bulunmamaktadır. Bu şartlar kısaca;

Satışlarını internet üzerinden gerçekleştiren, bürosunu sadece müşteri ile irtibat için kullanan, bunun dışında herhangi bir emtia satışı yapmayan, satış bedelini bürosunda tahsil etmeyen (banka aracılığıyla veya elektronik yolla alan) mükelleflerin Vergi Usul Kanununda geçen fatura veya

perakende satış fişlerini düzenlemeleri şartıyla ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetleri bulunmamaktadır. Konuyla ilgili olarak İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığının aşağıdaki özelgesi mevcuttur.

Özetle;

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

Sayı: 11395140-105[229-2015/VUK1-19652]-16020-26/02/2016………………

…………………

 Bu nedenle, bütün satışlarınızın toptan veya internet üzerinden yapılan satışlardan oluşması, bu şekilde gerçekleştirilen satışlara ilişkin tahsilatların elektronik yolla (EFT, havale, sanal POS vb.) yapılması, diğer bir ifade ile satış bedellerinin müşteri ile karşı karşıya gelinmeden tahsil edilmesi ve Vergi Usul Kanununa göre fatura ile belgelendirilmesi şartıyla ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetiniz bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Şeklinde verilmiş özelgedir.       

01.12.2017

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM