YAZARLARIMIZ
Ozan Uslu
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilim Uzmanı
info@uslumusavirlik.comCorona Bir Tek Sağlığı Mı Etkileyecek?

Umarım insanoğlu doğa ve sistem içindeki acizliğini anlamıştır.

ÇIKIŞ

Virüs ilk Çin’de çıktı. Şuan için 80.824 vaka 3193 ölüm var.  Çin’in ekonomik büyümesi ihracata bağlıdır. Büyüme tahminleri düşütü. İhracat çok azaldı.  Çin’den hammadde ithalatı yapanlar kadar tasarımı kendisi yapıp imalatın tamamını orda yaptıran geniş bir kesim var, onlar da kesildi.  Çin’in ihracatının azalması oradan ithalat yapan ve aldıklarını girdi olarak kullanan ülkelerin de büyümesini etkiliyor.

DÜNYA

ABD borsası %10 değer kaybetti.

Ulusal acil durum ilan edildi. Bazı Avrupa ülkelerine seyahat yasağı getirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's virüsün Euro Bölgesi ekonomisini bu yılın ikinci yarısında teknik resesyona sürükleyebileceğini söyledi.

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath bir makale kaleme aldı, faiz indirimi, hane halkı ve işletmelere doğrudan nakit verilmesini de içeren önlemler dizisi sıraladı.

Havayolu şirketlerinin değer kaybının 11 Eylül 2001saldırısındaki düzeye ulaştığı düşünülüyor.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi salgın nedeniyle küresel seyahatlerin bu yıl yüzde 25 düşebileceğini ve 50 milyon kişinin işsiz kalabileceğini söyledi.

Turizm sektörü dünyada GSYH’sinin ve küresel istihdamın yüzde 10’unu oluşturuyor.  WTTC öngörülerine göre 2020 yılında üç ay boyunca seyahat edilmemesi toplam istihdamı yüzde 12 ila 14 oranında düşürebilir.

Apple perakende mağazalarını 27 Marta kadar kapatma kararı aldı.

Twitter şirketin dünya genelindeki tüm personelin yeni bir uyarıya kadar zorunlu olarak evden çalışacağı belirtti.

BMW, Münih’teki ofisinde çalışan bir kişide corona virüs tespit edilmesinin ardından bu kişiyle temas eden 150 çalışanını karantinaya aldığını duyurdu.

BİZ

Bizde vaka sayısının henüz 18 olduğu söyleniyor. Okullar 3 hafta tatil edildi. Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika, Hollanda’dan yolcu girişleri durduruldu. Tüm etkinlikler, konferanslar, gösteriler iptal edilip, seyahat edilmemesi öneriliyor. İnsanlar tokalaşmayı kestiler. Kolonya, hijyenik ürünler ve nedendir bilinmez makarna bulgur kapışılıyor. Devlet memurlarının yurtdışına giriş çıkışları izne tabi tutuldu.

Turizm sektörü çökmek üzere, tüm uçuşlar – turlar, tatil rezervasyonları iptal edildi.  Yiyecek içecek sektöründe kapasitenin % 50 den fazla düştüğü gözlemleniyor.

Okulların 3 hafta tatil edilmesiyle küçük çocukları olup bakacak kimsesi olmayanların işlerine gitmesi zorlaşacak. Bu dönemde büyük olasılık pek çok şirket çalışanlarına yıllık izinlerini kullandıracaktır.  Memurlar için yasal düzenleme bekleniyor.

(Okul – kurs – servis ücretlerinin tatil süresince ödenip ödenmemesi yönünde ihtilaflar yaşanacağı kanaatindeyim)

Süreç uzadıkça gelir kaybı, virüsün bulaşma korkusu ve belirsizlik nedeniyle talep düşüp, insanlar daha az harcama yapacaklar.  Bu devamında işten çıkarmaları getirebilir.

NE YAPMALI?

Başta turizm sektörü olmak üzere vergi teşvikleri verilmeli, vergi – sgk ödemeleri bir süre ertelenmelidir. ( İtalya’da yapıldı)

(Süre gelen beklentiyle virüs krizinin birleştiği düşünüldüğünde vergi affı olarak anılan düzenleme ivedi olarak getirilebilir)

Kısa Çalışma Ödeneği sistemi etkinleştirilmeli ve başvurular hızlı değerlendirilmelidir.

Şirketlere kredi olanakları genişletilmelidir. ( Almanya bu konuda duyuruyu yaptı)

Kredi Garanti Fonu gerçekten ihtiyacı olan şirketler için devreye sokulmalıdır.

İşsizlik sigortasında ödeme süresi arttırılmalı, çocuk bakımına yönelik teşvik geliştirilmelidir.

Yine bu süreç içinde; İşçi sağlığı ve iş güvenliği önem kazanacak, işyeri hekimlerine çok iş düşecektir. Mevcut düzenlemelere ilave olarak bu konuda sade ve anlaşılır bir düzenlemenin yerinde olacağı kanaatindeyim.

17.03.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM