YAZARLARIMIZ
Olcay Er
Yeminli Mali Müşavir
olcayer@olcayer.com.trİhracat Bedelinin Yurda Getirme ve DAB Bağlanması Zorunluluğu

04.09.2018 tarihli ve 30525 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkın 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (2018-32/48 no.lu) ile aşağıdaki düzenlemeler bugün itibariyle yürürlüğe girmiştir.

“180 gün içerisinde tahsilat”

Bu Tebliğin 3. Maddesine göre, fiili ihraç tarihinden itibaren 180 gün içerisinde, ihracat bedelinin , ihracata aracılık eden banka hesabına transfer edilmesi veya getirilmesi ve TL’ye çevrilerek DAB (Döviz Alım Belgesi)’a bağlanması zorunludur.

“İhracat Bedelinin %80’i ve terkin edilebilecek %10”

Bu Tebliğin yine 3. Maddesine göre, ihracat bedelinin tamamını yurda getirilmesi zorunlu, en az %80’in ise TL’ye çevrilmesi zorunludur. Burada önemli nokta, aynı tebliğin 10. Maddesine göre dosyanın terkin aşamasında aracı bankaya ve Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne/Başkanlığı’na verilen %10’luk sınırdır. Özetle ihracat bedelinin en az %90’ının yurda getirilmesi ve bunun %80’inin TL’ye çevrilmesi zorunludur.

“Peşin Dövizin durumu”

Peşin döviz karşılığında ihracatın 24 ay içinde gerçekleştirilmesi zorunludur. Dâhilde İşleme İzin Belgesi ve Vergi, Resim ve Harç İstisna Belgesi kapsamında ihracat, ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerle ilgili olarak sağlanan peşin dövizlerin kullanım süresi belge süresi (ek süreler dahil) kadardır.

“Bedellerin süresinde gelmemesi veya TL’ye çevrilmemesi”

Bu Tebliğin 8.maddesinde düzenlemiştir. Bu madde ile hem ihracata aracılık eden bankalara hem de ilgili Vergi Dairesi / Başkanlığı’na işlemlere ait takip, bildirim, ihbar ve ek süre gibi bir takım  yükümlülükler getirilmiştir.

“Cezai müeyyide”

Bu tebliğde herhangi bir cezai müeyyide belirlenmemiş olup, ikincil bir düzenlemeyle cezai müeyyidenin düzenleneceği tahmin edilmektedir.

“Yürürlülük tarihi”

Tebliğin 13. Maddesine göre, 04.09.2018 tarihi itibarıyle yürürlüğe girmiş olup 6 ay süreyle yürürlükte kalacaktır.

05.09.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM