YAZARLARIMIZ
Murat Aktaş
Yeminli Mali Müşavir
E.Maliye Başmüfettişi
E.Vergi Başmüfettişi
Teftiş Kurulu E.Başkan Yardımcısı
Bağımsız Denetçi
E.BİM Daire Başkanı
www.mnsdanismanlik.com.tr
maktas@mnsdanismanlik.comGeçmiş Dönem SGK Prim Teşviklerine İlişkin Düzeltme Süreleri Uzatıldı

Bilindiği üzere SGK tarafından 27.02.2020 tarih ve 3506762 sayılı Genel Talimat ile geçmiş dönemlere ilişkin SGP prim teşvik düzeltmeleri hakkında ilk kez süre kıstı konmuş ve iki aşamalı bir geçişle geçmiş dönem düzeltmelerine kısıtlama getirilmişti.

Ancak ülkemizdeki corona virüs salgını sebebiyle bu sürelerin uzatılması gereği hasıl olmuş ve SGK yönetimi 23.03.2020 tarihli yeni Genel Talimatı ile önceki yazısını yürürlükten kaldırmış ve yeni süreler belirlemiştir.   

Konunun detayları önceki yazımızda detaylı açıklandığı için bu detaylara bu yazımızda tekrar değinilmeyecek olup sadece sürelerle ilgili kısımlara ve tarihlere yer verilecektir.

Yeni Genel Talimat yazısına göre süreler özetle aşağıdaki gibi olmuştur.

1.2018 Nisan ve Sonrası Dönemlere İlişkin Yeni Düzenleme

“Altı aylık yasal süre içinde Kuruma başvurduğu halde talepte bulunduğu aylara ilişkin asıl/ek/iptal nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerini/muhtasar prim ve hizmet beyannamelerini bu genel yazının yayım tarihi itibariyle halen sisteme yüklemeyen işverenlerin, söz konusu asıl/ek/iptal nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerini/muhtasar prim ve hizmet beyannamelerini en geç 1/6/2020 tarihine kadar sisteme yüklenmesi gerekmektedir.”

Bu tarih önceden 01.04.2020 iken iki ay uzatılarak 01.06.2020 tarihine kadar süre tanınmıştır.

2.2018 Mart ve Öncesi Dönemlere İlişkin Yeni Düzenleme

“2018/Mart ayı ve öncesine ilişkin teşvikten yararlanma veya teşvik değişikliği talebini yasal süresi içinde yapan işverenlerin, 31/5/2020 tarihinden sonra “e-SGK / İşveren / E-Bildirge V2 / Aylık Prim Hizmet Belgesi Girişi” Kuruma gönderecekleri iptal/asıl/ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgeleri/muhtasar prim ve hizmet beyannameleri işleme alınmayacaktır.”

Bu tarih önceki yazı ile aynı olup herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Önümüzdeki günlerde yeni bir değişiklik olmaz üzere bu süre bitmeden gerekli kontrollerin yaptırılarak varsa düzeltmelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

3.Toplu İş Sözleşmesi Olan İşverenler İçin Süre Kıstı Bulunmamaktadır

“Diğer taraftan, gerek 2018/Mart ve öncesi gerekse 2018/Nisan ve sonrasına ait toplu iş sözleşmesi kapsamındaki dönemler için geriye yönelik teşvikten yararlanma veya teşvik değişikliği taleplerine ilişkin belgelerin işleme alınmasına yönelik program çalışmaları devam ettiğinden, yukarıda belirtilen hususlar toplu iş sözleşmesi kapsamındaki dönemler için uygulanmayacaktır.”

Toplu iş sözleşmesi kapsamında yapılacak düzenlemelerde ise program çalışmaları nedeniyle şimdilik bir süre kıstı bulunmamaktadır. Ancak konunun hassasiyeti nedeniyle takip etmekte fayda bulunmaktadır.

4. Yürürlük

Her ne kadar yazı tarihi 23.03.2020 olsa da bu yeni Genel Talimat Yazısı yeni yayınlanmıştır.

Sağlıklı günler dileklerimizle.

02.04.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM