YAZARLARIMIZ
Muhammet Ateş
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
bdenetci.ates@gmail.comİndirimli Orana Tabi İşlemlerde 2014 Yılı İçerisinde Mahsup Edilemeyen Tutarların Devreden KDV Tutarına Dâhil Edilmesi

Tarih: 20.02.2015

İndirimli orana tabi işlemlerde 2014 yılı içerisinde mahsup edilemeyen tutarların devreden KDV tutarına dâhil edilmesi ile ilgili olarak; KDV Uygulama Genel Tebliği’nin “3.5.3.Yılı İçerisinde Mahsup Edilemeyen Tutarların Beyannamede Gösterilmesi” bölümü uyarınca, iadesi talep edilen tutarlar, iadenin talep edildiği dönemde “devreden vergi” tutarından çıkarılır. İndirimli orana tabi işlemin gerçekleştiği yıl içerisinde mahsuben iadesi talep edilen tutarların da iadenin talep edildiği vergilendirme döneminde devreden vergi tutarından çıkarılması gerekmektedir. Bu şekilde devreden vergi tutarından çıkarılıp mahsuben iadesi talep edilen tutarlardan iadesi gerçekleşmeyen tutarlar, en erken izleyen vergilendirme dönemine; en geç izleyen yılın Ocak vergilendirme dönemine ait beyannamede, “İndirimler” kulakçığı altında bu amaçla ihdas edilen 106 No.lu “İndirimli Orana Tabi İşlemlerle İlgili Mahsuben İadesi Gerçekleşmeyen KDV” satırına yazılmak suretiyle yeniden devreden KDV tutarlarına dahil edilir ve daha sonraki iade taleplerinin hesaplanmasında dikkate alınır. Bu şekilde iadesi gerçekleşmeyen tutarların devreden KDV hesabına dâhil edilmesi, söz konusu tutarlar itibarıyla iade talebinden vazgeçildiğini gösterir.

Firmaların 24.02.2015 tarihine kadar verilecek olan Ocak/2015 dönemi KDV beyannamesinde yukarıdaki hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)


>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.

GÜNDEM